Київський політехнічний інститут (КПІ) був створений у складі 4-х відділень: механічного, хімічного, інженерного і сільськогосподарського.
Автором проекту перших будівель КПІ був І. С. Кітнер - один з відомих вітчизняних архітекторів кінця ХІХ століття. Зараз ці старі корпуси вважаються архітектурними пам'ятками Києва.
В КПІ працювали відомі вчені. Сьогоднішній Університет названий на честь одного з них - свого знаменитого випускника І. І. Сікорського, який був одним з головних засновників авіаційного машинобудування в Україні. Під керівництвом Сікорського був побудований перший в світі багатомоторний важкий літак «Ілля Муромець», який приголомшив сучасників своїми розмірами і вантажопідйомністю.
Зараз до складу одного з найбільших вузів України входять 18 факультетів, 7 навчально-наукових інститутів (в тому числі один військовий), спільний факультет машинобудування, філія в м. Славутичі, 15 науково-дослідних інститутів і наукових центрів, конструкторське бюро та інші структури.
Цікаві факти:
Існує легенда про створення цього великого технічного вузу в столиці. Деякі першоджерела свідчать про те, нібито Терещенко (один з найбагатших людей України того часу) домовився з царським урядом про припинення державного контролю над цінами на цукор. У відповідь Терещенко зобов'язувався спорудити в Києві Політехнікум, який об'єднав би студентів з усього Південного Заходу імперії. У 1898 році в той час в інституті навчалося близько 360 студентів, а перший випуск відбувся вже в 1903 р.
У 1920-х роках перед Політехнікумом було закладено парк. На сьогоднішній день він став дуже красивим і популярним серед киян місцем. У ньому багато ярусів, на яких розміщені лавочки. Студенти люблять відпочивати не тільки на лавочках, а й на траві. При вході в парк встановлено пам'ятник червоного кольору, він присвячений загиблим студентам, викладачам та працівникам ВНЗ в роки Другої світової війни.
В Університеті відкрито арт-простір "Вежа КПІ», організований декількома студентами і викладачами в колись покинутих приміщеннях. Він створений для творчого розвитку студентів та його відвідування абсолютно безкоштовне. Кажуть, раніше вежа служила для проведення наукових експериментів.
Крім усього цього, не рахуючи музею КПІ, за старим корпусом на алеї знаходиться музей під відкритим небом: тут знаходиться чимала кількість пам'ятників - як людям, так і техніці.