Від початку заснування на ньому ховали представників найбідніших верств населення, безрідних померлих з Дегтярівського шпиталю та солдатів з розташованого поруч військового гарнізону. 1898 року кладовище набуло статусу центрального, й відтоді на ньому стали ховати відомих киян. Тут знайшли останній спочинок виходці з давніх українських родів, а також світочі науки, культури, освіти, представники духовенства. Історія Лук’янівського кладовища має й трагічні сторінки: у 1918-1920 роках тут упокоїлися сотні безвинних жертв армій Муравйова та Денікіна, а в 1930-х у величезних братських могилах – тисячі репресованих жертв радянського режиму та його карателів з НКВС. Збереглися тут і поховання учасників кількох воєн кінця XIX – початку XX століття. Сюди ж переносили прах зі зруйнованих київських кладовищ – Аскольдової могили, Покровського монастиря та ін.
На території заповідника знаходиться багато майстерно виконаних надгробків та скульптур виконаних відомими митцями Києва і України. Більше двох тисяч могил і надгробків що заходяться на території ДІМ Лук'янівського заповідника включені до зводу пам'яток Києва. 277 могил і надгробків мають статус пам'яток історії, мистецтва та архітектури України і охороняються державою.
До послуг відвідувачів: музейна кімната заповідника, оглядова екскурсія по Лук’янівському некрополю, тематичні екскурсії.
Київська область, вул. Дорогожицька, 7, Київ
50.469409 | 30.453957
пн-чт 9.00-17.30, пт 9.00-16.30, вихідні – сб, нд
Сережа
Ксения Карпусь