Збереглася стара забудова центру зі знаменитими вуличками і двориками. Безліч пам'яток, в тому числі і незвичайних. Відпочиваючих привертають численні пляжі. Найбільше скупчення курортно-розважальних комплексів – в районі Аркадія. 1 квітня в місті відзначають День гумору: проходить костюмований парад, виступають артисти і клоуни.
З XV ст. відомий як литовська, потім турецька фортеця Хаджибей. У 1789 р. під час другої російсько-турецької війни захоплена російським загоном під командуванням генерал-майора І. Дерібаса, який став організатором і першим градоначальником нового міста. У 1795 р. місто було перейменовано в Одесу і незабаром стало південними воротами Російської імперії. Ключову роль у розвитку Південної Пальміри зіграв градоначальник Дюк Рішельє, почавший планову забудову. Місто має багату "літературну біографію" (О. Пушкін, А. Міцкевич, М.Гоголь, Л. Українка, І. Франко, О. Купрін, А. Ахматова, Дж. Олджідж, Ж. Сіменон та ін.), є значним культурним центром. Завдяки багатонаціональності склався особливий одеський фолькльор і своєрідний діалект.
У радянський час Одеса завоювала славу столиці гумору – звідси родом Ісаак Бабель, Ілля Ільф і Євген Петров, Михайло Жванецький, Роман Карцев і ін.
Ганна
Yaroslav
Julia Matjash
Dmitry