27 вересня весь світ відзначає День туризму. І ми вирішили розповісти, як розвивалася галузь у період Незалежної України, хто стоїть за творенням її сучасного та майбутнього і які головні тренди у подорожах українців актуальні сьогодні.
Тут ми будемо говорити про внутрішній туризм, адже саме з ним пов’язана діяльність Discover Ukraine, саме його ми хочемо розвивати і ним пишатися.
Крим, Карпати, Одеса, Львів та Київ довгий час були головними туристичними магнітами України. Але з анексією Криму росією у 2014 році ситуація змінилася і українці почали відкривати для себе нові курорти на Чорному та Азовському морях. Уже через кілька років просторами Інтернету вірусилися фото рожевих озер, Олешківських пісків, Станіславських гір, щоліта українські бекпекери вирушали в паломництво на Джарилгач та Кінбурнську косу. А оновлена карта туристичних магнітів від ДАРТ уже налічує близько 200 об’єктів у різних областях і постійно поповнюєтся.
Після Революції Гідності українці почали більше цікавитися і цінувати українське. Так почав набирати обертів етнотуризм. Заговорили про круті комплекси Фрумушика-Нова на Одещині, Лялина Світлиця на Полтавщині та інші. А зараз цей тренд постав з новою актуальністю, тож ловіть від нас добірку крутих локацій для відпочинку в стилі етно.
Тоді ж почався зірковий час українського крафту та розвитку гастрономічного туризму. На сьогодні 12,8% українців при виборі місця для подорожі країною звертають увагу на місцеву кухню регіону, а 4,9% на розвиненість крафтового виробництва**. У 2020 році з’явився перший еногастрономічний маршрут «Дорога вина та смаку» Української Бессарабії, а наприкінці 2021 такий розробили і для Київщини.
На Івано-Франківщині у рамках Програми транскордонного співробітництва Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна створили проєкт Go52, що об’єднує носіїв живої спадщини у карпатських регіонах. І тільки подивіться, які круті тури вони пропонують! А скільки цікавих ферм з екскурсіями та дегустаціями відкрилося за останнє десятиліття в Україні! Раніше ми вже розповідали про деякі з них.
Ковідний 2020-й рік можна назвати роком українського туризму. Не маючи змоги виїхати за кордон ми почали відкривати найпотаємніші місця власної країни.
Саме у 2020-му з’явився проєкт «Мандруй Україною» та наш Discover Ukraine. Разом із партнерами у співпраці з ДАРТ та МКІП ми почали розвивати цифровізацію українського туризму, співпрацювати з регіональними департаментами, щоб розповідати про їхній туристичний потенціал цікаво та доступно. Тож за кілька років з’явилися туристичні платформи Чернігівщини, Черкащини, Херсонщини, Рівненщини, Київщини, Запоріжжя, Миколаївщини. Тоді через пандемію і зараз через повномасштабне вторгнення в умовах обмеженої мобільності VR-тури стали новою нормальністю. І зараз ми не виходячи з дому можемо відправитися в тур українськими музеями, церквами та іншими пам’ятками.
У той же період запалали зірки українського тревел-блогінгу в Youtube та Instagram. Вони почали популяризувати невідомі раніше місця, які згодом ставали дрім-дестінейшн*** для багатьох українців. Зараз соцмережі є головним джерелом для планування поїздок українців (так відзначили 49% опитуваних). Українці надихаються фотографіями інших українців і самі хочуть поїхати в те місце, не в останню чергу, щоб теж похизуватися крутими фото. Тож, ділимося підбіркою найінстаграмніших місць України від Лали Тарапакіної.
Covid-19 та війна зумовили нові пріоритети, що також повпливали на подорожі. По-перше, люди стали більше цінувати життя та щасливі моменти. Так виник тренд на slow-туризм. Коли подорож стає не про всигнути все і скрізь, а про максимальне заглиблення в місцеву культуру, знайомство з локалами та насолоду від природи. Згідно з останнім опитуванням серед головних факторів, що визначають дестинацію для подорожі є природа - 51,5%, культурна та історична спадщина - 35,6% та безпека регіону - 27,2%**. У цьому контексті дуже закономірною є величезна популярність Карпат серед українських туристів. І зокрема, відпочинок у глемпінгах та відокремлених будиночках чи котеджах серед гірської природи. Їх за останній час теж з’явилося дуже багато і це особлива естетика. Переконайтеся самі.
По-друге, після Covid-19 66% населення в світі переглянули своє ставлення до здоров’я і готові витрачати на нього на 20% більше ніж раніше. Україну теж не оминула ця тенденція, тож санаторний і оздоровчий відпочинок знову в тренді. Тому ловіть від нас підбірку топових термальних СПА-курортів України.
Тепер настав час поговорити про тих, хто стоїть за розвитком сучасного українського туризму. Це:
Звісно, це не всі. Офіційно на 2020 рік в туристичній сфері було зайнято 4% українців. Зараз ця цифра може бути іншою, але ми хочемо сьогодні привітати усіх дотичних з Днем туризму. Подякувати за те, що завдяки вашій роботі у нас є тисячі варіантів, де перезарядитися та відпочити; можливість дізнатися більше про свою історію та культуру, пізнавати красу нашої країни та відроджувати її традиції. Ви створюєте натхнення, найкращі ліки від вигорання та ідеальний спосіб самопізнання, відкриваєте світ та здійснюєте мрії!
** за даними ДАРТ
*** від англ. напрямок мрії
Photo by Beth Macdonald on Unsplash