Ви мусите дозволити Javascript у вашому браузері для оптимальної роботи сайта і відображення розділів повністю.

З Днем Туризму! Історія про український туризм та його героїв!

06.10.2023
5723

27 вересня весь світ відзначає День туризму. І ми вирішили розповісти, як розвивалася галузь у період Незалежної України, хто стоїть за творенням її сучасного та майбутнього і які головні тренди у подорожах українців актуальні сьогодні.

Про історію

 • листопад 1992 р -  створено Державний комітет України по ту­ризму;
 • 1993 р - Україна вперше виходить на міжнародну туристичну сцену на Варшавському туристичному ярмарку і туристичному салоні в Познані і заключає контракти з 300 партнерами, переважно по прийому туристів в Україні;
 • 1994 р - почалася атестація готельно - туристичних підприємств, організовано перший в Україні Міжнародний турсалон «Україна-94»;
 • 1995 р - прийнято закон України «Про туризм»;
 • 1997 р - Україна стає членом Всесвітньої туристичної організації;
 • 1998 р - створено Туристичну асоціацію України (ТАУ), яка на 2021 рік об’єднувала 350 членів;
 • 2000 - 2010-ті роки - період активного розвитку туроператорського ринку України. У 2001 році з’являється «Феєрія Мандрів», у 2003 – «Аккорд-тур», у 2008 – «Відвідай», у 2013 – Join UP!;
 • 2008 р – в Україну заходить перший лоукост перевізник Wizzair;
 • 2012 р - Україна приймає Євро-2012, до якого розбудовується туристична інфраструктура і створюється туристична маркетингова компанія у світі; 
 • 2014 р - презентовано туристичний бренд України «It’s all about U»;  
 • 2015 р – засновано Ukraine Tourism Awards - головну туристичну премія України;
 • 2016 р – створено Національну туристичну організацію (НТО) України;
 • 2017 р – встановлення Безвізового режиму між Україною та Європейським союзом;
 • 2018 р – запуск першого рейсу українського лоукостера Sky Up!;
 • 2018 р – стартувала міжнародна маркетингова кампанія «Ukraine Now»;
 • 2020 р –  запущено проект «Мандруй Україною» та Discover Ukraine.

Про цифри

 • У 1992 році Україну відвідало всього 120 тисяч туристів, а вже на 2019 рік ця цифра була в 100 разів вищою - 13,5 млн! А рекордний показник за всю історію незалежності – близько 25 млн туристів у 2013 році – одразу після Євро 2012.
 • До речі, саме з того року Україна стала відправляти більше туристів за кордон, ніж приймати іноземців. 
 • До 2022 року туристичні галузі забезпечували майже 12% ВВП України*

 

Про сучасність та тренди

Тут ми будемо говорити про внутрішній туризм, адже саме з ним пов’язана діяльність Discover Ukraine, саме його ми хочемо розвивати і ним пишатися. 

Крим, Карпати, Одеса, Львів та Київ довгий час були головними туристичними магнітами України. Але з анексією Криму росією у 2014 році ситуація змінилася і українці почали відкривати для себе нові курорти на Чорному та Азовському морях. Уже через кілька років просторами Інтернету вірусилися фото рожевих озер, Олешківських пісків, Станіславських гір, щоліта українські бекпекери вирушали в паломництво на Джарилгач та Кінбурнську косу. А оновлена карта туристичних магнітів від ДАРТ уже налічує близько 200 об’єктів у різних областях і постійно поповнюєтся. 

Після Революції Гідності українці почали більше цікавитися і цінувати українське. Так почав набирати обертів етнотуризм. Заговорили про круті комплекси Фрумушика-Нова на Одещині, Лялина Світлиця на Полтавщині та інші. А зараз цей тренд постав з новою актуальністю, тож ловіть від нас добірку крутих локацій для відпочинку в стилі етно.

Тоді ж почався зірковий час українського крафту та розвитку гастрономічного туризму. На сьогодні 12,8% українців при виборі місця для подорожі країною звертають увагу на місцеву кухню регіону, а 4,9% на розвиненість крафтового виробництва**. У 2020 році з’явився перший еногастрономічний маршрут «Дорога вина та смаку» Української Бессарабії, а наприкінці 2021 такий розробили і для Київщини.

На Івано-Франківщині у рамках Програми транскордонного співробітництва Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна створили проєкт Go52, що об’єднує носіїв живої спадщини у карпатських регіонах. І тільки подивіться, які круті тури вони пропонують! А скільки цікавих ферм з екскурсіями та дегустаціями відкрилося за останнє десятиліття в Україні! Раніше ми вже розповідали про деякі з них.

Ковідний 2020-й рік можна назвати роком українського туризму. Не маючи змоги виїхати за кордон ми почали відкривати найпотаємніші місця власної країни. 

Саме у 2020-му з’явився проєкт «Мандруй Україною» та наш Discover Ukraine. Разом із партнерами у співпраці з ДАРТ та МКІП ми почали розвивати цифровізацію українського туризму, співпрацювати з регіональними департаментами, щоб розповідати про їхній туристичний потенціал цікаво та доступно. Тож за кілька років з’явилися туристичні платформи Чернігівщини, Черкащини, Херсонщини, Рівненщини, Київщини, Запоріжжя, Миколаївщини. Тоді через пандемію і зараз через повномасштабне вторгнення  в умовах обмеженої мобільності VR-тури стали новою нормальністю. І зараз ми не виходячи з дому можемо відправитися в тур українськими музеями, церквами та іншими пам’ятками.   

У той же період запалали зірки українського тревел-блогінгу в Youtube та Instagram. Вони почали популяризувати невідомі раніше місця, які згодом ставали дрім-дестінейшн*** для багатьох українців. Зараз соцмережі є головним джерелом для планування поїздок українців (так відзначили 49% опитуваних). Українці надихаються фотографіями інших українців і самі хочуть поїхати в те місце, не в останню чергу, щоб теж похизуватися крутими фото. Тож, ділимося підбіркою найінстаграмніших місць України від Лали Тарапакіної.

Covid-19 та війна зумовили нові пріоритети, що також повпливали на подорожі. По-перше, люди стали більше цінувати життя та щасливі моменти. Так виник тренд на slow-туризм. Коли подорож стає не про всигнути все і скрізь, а про максимальне заглиблення в місцеву культуру, знайомство з локалами та насолоду від природи. Згідно з останнім опитуванням серед головних факторів, що визначають дестинацію для подорожі є природа - 51,5%, культурна та історична спадщина - 35,6% та безпека регіону - 27,2%**. У цьому контексті дуже закономірною є величезна популярність Карпат серед українських туристів. І зокрема, відпочинок у глемпінгах та відокремлених будиночках чи котеджах серед гірської природи. Їх за останній час теж з’явилося дуже багато і це особлива естетика. Переконайтеся самі.

По-друге, після Covid-19 66% населення в світі переглянули своє ставлення до здоров’я і готові витрачати на нього на 20% більше ніж раніше. Україну теж не оминула ця тенденція, тож санаторний і оздоровчий відпочинок знову в тренді. Тому ловіть від нас підбірку топових термальних СПА-курортів України.

 

Про людей

Тепер настав час поговорити про тих, хто стоїть за розвитком сучасного українського туризму. Це:

 • Державне агентство з розвитку туризму на чолі з Мар’яною Олеськів – центральним органом виконавчої влади, який реалізує державну політику в галузі туризму та курортів України
 • Національна туристична організація України, завдяки якій в нас нарешті є туристична статистика та крута база туристичних знань.
 • Місцеві департаменти туризму та активістські організації
 • 452 туристичних оператори та 3415 туристичних агентів (на 2020 рік), які разом обслуговували 1,9 млн туристів (майже 89% з них – виїзний туризм).

Звісно, це не всі.  Офіційно на 2020 рік в туристичній сфері було зайнято 4% українців. Зараз ця цифра може бути іншою, але ми хочемо сьогодні привітати усіх дотичних з Днем туризму. Подякувати за те, що завдяки вашій роботі у нас є тисячі варіантів, де перезарядитися та відпочити; можливість дізнатися більше про свою історію та культуру, пізнавати красу нашої країни та відроджувати її традиції. Ви створюєте натхнення, найкращі ліки від вигорання та ідеальний спосіб самопізнання, відкриваєте світ та здійснюєте мрії!

*Туристичний барометр України 

** за даними ДАРТ

*** від англ. напрямок мрії

Photo by Beth Macdonald on Unsplash

Відгуки 0

Немає відгуків

Підпишіться на розсилку новин та пропозицій від discover.ua і наших партнерів

Натискаючи кнопку, ви погоджуєтесь із Правилами та умовами.