Комплекс споруд Вірменської церкви – пам’ятка архітектури місцевого значення (охоронний № 82), що представляє полікультурний простір Бережан.
Вірменський храм, єдиний, що зберігся на Тернопіллі, зведений у 1764 р. з тесаного каменю за ініціативи місцевого вірменського пробощі Деодата Горбача.
Серед священників, які служили в храмі, – три майбутніх львівських архієпископи Вірменської католицької церкви – Самуель Стефанович, Ісаак Ісаакович і Йосиф Теодорович.
Оздоблений орнаментальним живописом та сюжетними розписами, унікальною декоративною ліпниною, зокрема – сакральним барельєфом святого Миколая, та органом храм став духовним осередком вірменського населення не лише Бережан, але й восьми навколишніх повітів – Бережанського, Збаразького, Зборівського, Підгаєцького, Рогатинського, Скалатського, Теребовлянського, Тернопільського.
У 1910 р. розпис арочної ніші фронтону храму робив уродженець Бережан Едвард Ридз-Смігли, тоді – студент Краківської академії мистецтв, згодом – маршал Польщі й головнокомандувач польської армії.
Сьогодні Комплекс споруд Вірменської церкви перебуває на балансі ДІАЗ у м. Бережани, який спільно із вірменською громадою Тернополя повертає його до життя.
Автори фото:
Богдан
Dmytro Antoniuk
Kostya Kostya
Віктор Свищо
мирослав муравський