Твердиня до 1726 р. була родовою резиденцією Синявських, згодом – у власності Чарторийських, Любомирських і Потоцьких. Завдяки неприступності та витонченій розкоші палацових корпусів замок у Бережанах отримав назву «Східний Вавель».
Тут Адам Микола Синявський як великий гетьман коронний – військовий міністр та головнокомандувач війська Польського королівства – та його дружина Ельжбетта Синявська, яку за впливовість у політичному житті Польщі, навіть на вибори короля, називали «королевою без корони», приймали перших осіб держав: у 1698 р. – польського короля Августа II, у 1707 р. – російського царя Петра І й гетьмана України Івана Мазепу.
Саме тут, у замку, перебуваючи під прихистком Синявських, трансильванський князь Ференц Ракоці написав у 1703 р. Маніфест, в якому закликав угорський народ до повстання за свою незалежність.
Окрасою комплексу Бережанського замку є Троїцький замковий костел, який постав у 1551 р. і з плином часу перетворився на одну з найбільших родинних усипальниць на теренах Східної Європи. Над її мистецьким оформленням працювали архітектори та скульптори Франческо Куадро, Герман ван Гутте, Генріх Горст, Іоан Пфістер, Якуб де Логай, Леонард Марконі та ін.
Сьогодні Бережанський замок або Комплекс замку Синявських – туристичний об’єкт, який зберіг дух ХVІ– ХVІІІ ст. і радо приймає мандрівників та гостей фестивалів.
Богдан
Евгения Василишина
ForMe
Marian Mota