Ви мусите дозволити Javascript у вашому браузері для оптимальної роботи сайта і відображення розділів повністю.
Insta place

Леськовський палац

Архітектурно-ландшафтна пам’ятка обласного значення, займає 89 га землі. В її комплекс входить замок, територія з листяним парком на лівому березі річки Конелки і хвойною частиною парку на правому березі, гребля із ставом, "острів кохання", сад та орні землі.
Подобається
Поїхали!
Додати до подорожі

Леськовський палац

Архітектурно-ландшафтна пам’ятка обласного значення, займає 89 га землі. В її комплекс входить замок, територія з листяним парком на лівому березі річки Конелки і хвойною частиною парку на правому березі, гребля із ставом, "острів кохання", сад та орні землі.

Творцями цієї прекрасної садиби були 4 покоління польських поміщиков Даховських, які володіли Леськовим і навколишніми селами з 1770-х років до 1917 року.

Побудова замку розпочалася в 1860-і роки після відміни кріпосного права. Був зведений двохповерховий палац замкового типу. Він мав квадратну і круглу вежі на три поверхи із зубцями, 2 входи (парадний і господарський), на першому поверсі вихід на балкон з відкритим майданчиком і перилами. Навколо палацу-замку був посаджений парк із рідкісних листяних порід дерев, а на правому березі – із хвойних порід. Територію замку і листяного парку обнесли цегляною огорожею висотою в 1,5–3 метри. Пізніше, перегородивши річку греблею, утворили ставок площею майже 20 га. В кінці 1880-х років повноправним господарем усіх володінь Даховських (1589 га землі) став Тадеуш Даховський, який здійснив свої наміри по перетворенню садиби і палацу в дивовижний архітектурний ансамбль. До існуючого палацу була прибудована нова частина, але уже з використанням нових течій в європейській архітектурі. Дві частини будівлі, два стилі об’єднані так вдало, що, не будучи знавцем архітектури, сприймаєш цю споруду як єдине ціле. В цьому й суть “Леськівського дива”. За розмірами це майже половина старого палацу, на три поверхи, з прямокутними вікнами і дверима, іншими деталями. Єдність комплексу придають 6-гранні башточки в кутах добудови з такими ж зубцями, що й на старій частині палацу, але суцільної кладки. Зубці зроблені по всьому периметру добудови, в стінах вмонтовані декоративні вази та інші деталі. Основна відмінність – прямокутні форми і водяне (батарейне) опалення. Увесь замковий комплекс став трьохповерховим. На першому – 8 кімнат із салонами, кабінетами, залами для гостей. В ньому ж знаходився парадний вихід на балкон біля круглої вежі з відкритим майданчиком і сходами в парк. З цього ж поверху також вхід до підвального приміщення і господарський вихід. На другому поверсі розміщувалися 9 житлових кімнат і ванна з виходом на балкон. Третій поверх теж мав 8 кімнат. В старому корпусі було пічне опалення з відкритими і закритими камінами і димоходами в зубцях, в нових – батарейне опалення, де труби і батареї були вмонтовані в стіни. Квадратна і кругла вежі також мали кімнати, зверху – оглядові майданчики, до яких вели гвинтові сходи. Парадний вхід до замку знаходився у квадратній вежі, на якій красувався герб Даховських, був флагшток із прапором. Перед замком був розбитий розарій з фонтаном у центрі. Вода до нього поступала із свердловини по підземних жолобах. Третю частину садиби Тадеуш зайняв під конезавод, який включав 100 англійських скакунів, маточник і родильне відділення. В помісті були манежні доріжки, іподром, зимовий манеж. Жокеї, конюхи набирались із місцевих селян. На коней Леськівского конезаводу був великий попит і в Європі, і в Росії, а сам поміщик із своїми шістьма жокеями постійно брав участь в перегонах і неодноразово ставав призером.

З часом замок і помістя використовувались як будинок відпочинку, а влітку як піонерський табір. У післявоєнний час тут розміщувався санаторій для хворих туберкульозом закритого типу. Після протестів селян його передали військовому відомству для лікування офіцерів-відставників з нервово-психічними захворюваннями. В 1970 році тут розмістили майно польового госпіталю. За цей час було збудовано трьохповерхове адміністративне приміщення, в колишній конюшні добудований другий поверх і розміщені квартири, інші приміщення були зайняті під технічні засоби госпіталю. Зали замку перетворили в склади для ліків. Зникли алеї, доріжки, причал для човнів, місток, що вів до острова. В 2003 році майно госпіталю вивезли, але воєнізована охорона залишилася, садиба і замок в даний час знаходяться у власності Міністерства оборони України.

Детальніше
Сховати
Оцінки Відгуки 3

Черкаська область, Монастирищенський район, с. Леськове

48.993986 | 29.874567

Локація на Web

Відгуки 3

Танюша

13.10.2019
Пустили без проблем, доступ через військовий КПП. Будівля вражає своєю величчю! Дуже красиво! Шкода, що як і все в нашій країні, руйнується і нікому не потрібне...

svitlana0978526637

10.08.2018
Вхід заборонений, так як садиба знаходиться на тереторії військової частини

stas.shot

26.04.2018
Все бы хорошо, место интересное, но официально туда доступ запрещен. "Аварийное состяние кладки"

Що подивитись

Пам'ятки будівництва і архітектури

Одаєвський млин

Монастирищенський район, с. Сарни

Пам'ятки будівництва і архітектури

Маєток Драчевських

Монастирищенський район, с. Дібрівка

Підпишіться на розсилку новин та пропозицій від discover.ua і наших партнерів

Натискаючи кнопку, ви погоджуєтесь із Правилами та умовами.