Комплекс був подібних до красивого казкового замку, що складався із Палацу та флігелів, оточених могутніми стінами із зовнішніми кам'яними напіварками. Парадний вхід вінчала кутова замкова вежа, що височила над могутнім Дніпром. До нашого часу збереглися руїни головної будівлі і один із флігелів в стилі псевдоготики.
Замки, палаци, фортеці… Скільки їх розкидано на просторах України, скільки таємниць ховають їх похмурі стіни, скільки людських доль пов’язано з ними. Якщо на Західній чи в Центральній Україні подібна будівля не в диковинку, то на Півдні – велика рідкість. Одним із таких замків є Палац Князя П.М. Трубецького, розташований в смт Козацьке Новокаховської ОТГ.
Селище Козацьке було засноване 9 червня 1782 року як володіння графа Івана Андрійовича Остермана, загальною площею в 15 тисяч кв. десятин (близько 164 кв. кілометрів). Іван Андрійович Остерман (1725-1811) був віце-канцлером Російської імперії. Наприкінці XVIII століття власником маєтку став генерал – ад’ютант царя Олександра Павловича граф Василь Васильович Орлов – Денисов. Він велів побудувати на гірському березі Дніпра дім – копію Московського Румянцевського музею.
У власність Трубецьких маєток «Козацьке» перейшов як придане графині Любові Василівни Орлов-Денисової, яка вийшла заміж за Миколу Петровича Трубецького на початку 1850-х років.
Князь Петро Миколайович Трубецький коли вперше приїхав до Козацького в 1875 році звелів знести рештки старої будівлі і на новому місці в 90-х роках ХІХ століття Петро Трубецький збудував великий дім, у 30 кімнат В 1896 році після детального дослідження Князем Львом Голіциним місцевих ґрунтів та клімату в Козацькому та Веселому був закладений виноградник та побудовано виноробню з величезними винними погребами. У 1923 р. в селі Козацькому була організована сільськогосподарська комуна комуни «Червоний прапор». Її утворили 50 емігрантських сімей, що прибули із США та Канади. Іноземцям настільки сподобався Палац Трубецького, що вони вирішили в ньому облаштуватися.
У 1945 році Палац Князя Трубецького був відремонтований і відданий під місцеву школу, яка проіснувала тут до 1969 року. Палац пережив дві війни, бурхливі події революцій, але був втрачений внаслідок пожежі. Поступово будівля втрачала свій першопочатковий вигляд, але вона ніколи не втратить своєї історичної цінності.
Херсонська область, вул. Шевченка, смт Козацьке, Новокаховська ОТГ
46.784827 | 33.350121
Александр Пилипчук
Евгений Юлдашев