Води річки Збруч ділять Кудринці на дві частини, одна належить Хмельницькій області, інша Тернопільській. Замок знаходиться на території останньої. Зараз це кордон двох областей, раніше це був кордон між Росією та Австро-Угорщиною. А ще раніше тут знаходився молдовський кордон та проходив татарський Волоський шлях. А тому і не дивно, що на цьому місці у 1615 році за ініціативи магнатів Гербуртів, було споруджено оборонно-фортифікаційну споруду. Як будівельний матеріал було використано місцевий пісковик. Фортецю звели на пагорбі, східні схили якого круто обриваються. Це, а також потужні води Збруча робили фортецю неприступною з цього боку. Згідно з планом замок мав чотирикутну форму та три кутові башти, які були зроблені так, щоб було зручно вести перехресний та фланговий вогонь. Не зважаючи на нібито повну неприступність твердиню свого часу захоплювали козаки на чолі з Максимом Кривоносом та турки. У XVIII столітті замок було відремонтовано, а на його території зведено житловий будинок, пізніше в цих стінах розмістився своєрідний музей нового власника замку.
До наших часів збереглися частково вежі, декілька башт та надбрамна частина. Ходять чутки, що з замку вели підземні ходи аж до самого Кам’янця-Подільського. Навряд чи це правда, але ходи таки існували, бо ще не так давно, у вцілілій п’ятигранній башті, був вхід, який наразі засипаний сміттям та камінням.
Замок найбільше постраждав у середині ХІХ століття, коли місцеві почали розбирати його на камінчики, які використовували для будівництва парканів, сараїв та інших господарських будівель.
І хоч на сьогодні Кудринецький замок — це руїни, але їх однозначно варто відвідати, навіть якщо і доведеться добиратися по бездоріжжю. А ще із пагорба, що зараз має назву Стрілка, відкриваються фантастичні краєвиди на звивисте русло Збруча та навіть видно печеру Атлантида, що знаходиться у сусідньому селі Завалля.
Тернопільська область, с. Кудринці
48.622114 | 26.291797