Ви мусите дозволити Javascript у вашому браузері для оптимальної роботи сайта і відображення розділів повністю.

Idealist Coffee Co: на каву з чемпіоном

26.09.2024
3346

Ми з вами вже багато досліджували українське виноробство, говорили про чайну плантацію на Закарпатті, а про каву ні разу не згадували. Тож вирішили виправлятися. Тим більше, що приводів для цього ого скільки! 

По-перше, вважається, що саме українець Юрій-Франц Кульчицький відкрив першу в Європі кав’ярню (щоправда у Відні) і став популяризатором цього напою. По-друге, цього року кримськотатарську традицію приготування кави в джезві на піску визнали об’єктом нематеріальної культурної спадщини України. І по-третє, у червні українець Іван Білоусов став бронзовим чемпіоном світу з приготування кави у тій самій джезві! Так, таке існує і з цього ми й почнемо.

Іван уже кілька років працює в компанії Idealist Coffee Co. Так-так, саме тієї, яка є спонсором смачної ранкової кави під час ваших подорожей Укрзалізницею, прогулянок Києвом та очікувань потяга на київському вокзалі. Перші кав’ярні бренду відкрилися ще в 2019 році і тоді це стало справжнім святом для мандрівників-кавоманів, адже нарешті в аеропортах Києва, а згодом і Львова можна було випити спешелті каву*. Більшість аеропортів світу і досі не можуть похвалитися такою розкішшю, а Idealist Coffee Co балував нас таким вже 5 років тому. Команда Discover Ukraine побувала на їхньому виробництві, щоб розповісти вам, як там все працює та поділитися рецептом смачної кави в джезві від чемпіона. 

Знайомтеся – Idealist Coffee Co.

На сьогодні це найбільший виробник дріп-кави в Україні, що має: 

  • 10 кав’ярень в Києві
  • власне виробництво і обсмажку 
  • близько 17 тонн обсмаженої кави щотижня
  • та близько 12 тисяч дріпів щодня

Вражає, правда?! І це ви ще не бачили потужностей, на яких це все виробляється.

До повномасштабного вторгнення Idealist мав власне виробниче приміщення в Гостомелі, фактично, через стінку від аеропорту. Уже в перші дні обстрілів його дуже пошкодили, тому влітку 2022 компанії довелося сколаборуватися з іншим брендом кави і переїхати на їхнє виробництво на Троєщині. Саме там нас і зустріла команда Idealist, а далі Володимир Єфремов – головний обсмажчик компанії – розповів про шлях кавового зерна від плантацій до чашки нашого з вами фільтру чи капучино. 

Усе починається на фермах Центральної та Південної Америки, Африки та Азії, де кавові зерна збирають, обробляють та відправляють на експорт. В Україні є кілька трейдерів зеленої кави, з ними переважно і працює Idealist. Вибирати каву для компанії – одна з головних задач Володимира. Так, пити багато кави – частина його роботи, але це далеко не так легко, як могло здатися. Бо компанія закуповує зерна великими обсягами, тож від вибору Володимира залежить те, з чим йому доведеться працювати досить тривалий час і що питимуть тисячі українців у подорожах та вдома, а також у кав’ярнях Idealist.

Згодом обране зерно потрапляє на склад компанії. Це цілих  2 000 м², де зберігається готова продукція (стаканчики, коробки, сиропи для заправок, дріпи) та купа мішків із зеленою кавою. Але попри масштаби там все супер структуровано і зрозуміло.

Idealist працює як з комерційною, так і зі спешелті кавою і для кожного з цих видів продукції має окремі цехи.

Один для роботи зі спешелті та дріпами. Саме тут відбувається магія перетворення зеленої кави на те, з чого бариста готує нам наші улюблені напої в кав’ярнях або дріпи, без яких уже складно уявити будь-яку подорож. Насправді, за цим стоїть зовсім не магія, а робота крутої команди та якісне обладнання: ростер, кавомолка та дріп-станки. Нещодавно “автопарк” Idealist’а поповнився новим девайсом для виготовлення дріпів з Японії, який вважається одним з топових на ринку і нам пощастило уже побачити його в роботі. Завдяки такому обладнанню та супер професійному підходу Idealist виробляє дріп-каву не тільки для свого бренду, а і для багатьох інших компаній.

Інший цех – для роботи з комерційною кавою і його масштаби та рівень автоматизації вражають: тут вам і величезні силоси для зеленого зерна з системами сортування, і 120-кілограмові ростери, від яких обсмажена кава одразу потрапляє на фасувальну лінію. 

А через стінку від цього всього – можна сказати, серце ростерії – лабораторія, де команда дегустує каву, затверджує профілі та придумує нові лінійки та бленди.

Що зараз можна побачити в асортименті Idealist

Idealist постійно експериментує, шукає свій унікальний стиль у всьому: у смаках, у пакуванні, у дизайні. 

Зараз компанія випускає дріпи та кілька лінійок кави в зернах:

  • Бленди та моносорти обсмажені як для приготування у фільтрі, так і методом еспресо.
  • “Щось особливе” – це кава незвичних смаків, яка може здивувати. Зазвичай ця серія планується наперед на пів року і більше. Зараз це Колумбія анаеробної обробки** з яскравими фруктовими і алкогольними нотками.
  • Лімітовані лінійки. Остання в лімітованій серії вийшла Коста-Рика у 100-грамових баночках. Її фішка в тому, що це бленд кави різновидів Yellow Catuai з двох сусідніх ферм одного власника. 

Секрети чемпіонської джезви

Після екскурсії нас, звісно, чекало кавування, і не просте, а чемпіонське, адже каву для нас готував переможець національного турніру з приготування кави в джезві. Такі змагання проводяться в Україні майже щорічно і за цей час ми тричі були у світовій топ трійці. На чемпіонаті учасник має приготувати для суддів та представити дві класичні джезви (з використанням тільки кави та води) та два авторських напої на основі джезви. Цього року Іван підготував концепцію, яка поєднала у собі історію кави та подорожі до Туреччини, яка є однією з батьківщин джезви. І провідним символом для нього став Східний Експрес. Це був справжній перформанс продуманий до деталей: стилізовані потяги, квитки з описами напоїв, форма, як у стюартів, турецький посуд і звісно, інгредієнти, які Іван використав для приготування свого авторського напою: східні спеції, кілька видів перцю та гранатовий сік. Вау ефект з перших секунд! 

З горнятком кави приготованої в джезві, звісно, це буде атмосферніше, тому ось вам кілька порад від професіонала:

  • Беріть улюблену каву 
  • Дрібно змелюйте у розрахунку 7г кави на 100 мл води
  • Готуйте поки не почне підніматися крема (пінка)
  • Потім одразу знімайте з вогню і переливайте в горнятко
  • Почекайте 3-5 хвилин поки кава “дозавариться” в чашці   
  • Вмикайте виступ і насолоджуйтеся.  

Впевнені, після перегляду вам захочеться спробувати ту саму Ваніну джезву, тож одразу порадуємо вас: це реально. Іван періодично влаштовує тематичні заходи в кав’ярнях Idealist або інших місцях. І ще маленький спойлер – планується, що скоро джезва з’явиться в закладах Idealist на постійній основі, тому слідкуйте за анонсами. 

*спешелті кава – високоякісна кава, яка набирає більше 80 балів (за 100-бальною шкалою) за оцінкою професіоналів, відомих як Q-грейдери (це щось схоже на кавових сомельє). Вона становить лише 10% від загального обсягу Арабіки в світі, має більш багатий смак та простежуване походження (тобто ви будете знати навіть ім’я фермера, який виростив цю каву, у якому грунті та в тіні яких дерев вона зростала, адже це все впливає на смак)

** метод обробки, при якому кавові зерна певний час ферментуються у вакуумному середовищі (без доступу повітря)

Відгуки 0

Немає відгуків

Підпишіться на розсилку новин та пропозицій від discover.ua і наших партнерів

Натискаючи кнопку, ви погоджуєтесь із Правилами та умовами.