Ви мусите дозволити Javascript у вашому браузері для оптимальної роботи сайта і відображення розділів повністю.

Хто не ризикує, той не п’є Пет-Нат! Ено-гастрономічна екскурсія на київську виноробню Biologist

06.09.2024
1876

За припущеннями археологів та істориків смакувати українські вина могли ще трипільці 4-3 тисячоліття до нашої ери! За часів Київської Русі вино стало обов’язковим атрибутом церковних літургій, князі привозили його як трофей з походів, а згодом у літописах почали з’являтися записи про виноградарство і виноробство на Галичині та Закарпатті. 

Козаки, виявляється, теж були тими ще виноманами. Ви знали, що вони садили виноград у Батурині, Глухові, на Дніпрових пагорбах та навіть поблизу монастирів на Слобожанщині?! Виходить, там теж можна.

Так-так, офіційно в Україні виноробними зонами вважаються Одещина, Херсонщина, Крим та Закарпаття, але як вам ще такі факти:

  • найпівнічніша виноробня України знаходиться під Черніговом;  
  • ледь не половина мешканців Тернопільщини сьогодні є виноградарями;
  • у 17-18 столітті виноградники покривали схили Кловського узвозу, Щекавиці і територію сучасного Маріїнського парку в Києві. 

Неочікувано правда?

Звичайно, що зараз цих виноградників у столиці немає, але з їх знищенням історія київського виноробства не закінчилася. Зараз навколо міста діє 7 виноробень, чотири з яких мають по кілька гектарів власних виноградників. Одна з таких – Biologist. Команда Discover саме нещодавно побувала там на екскурсії, тож розповідаємо про те, як працює ледь не єдина біодинамічна виноробня України, що це, власне, таке і за чим туди їхати.

Історія Biologist 

Ігор Петренко – співвласник Biologist – працює з вином уже майже 30 років: спочатку як імпортер, потім – як власник заводу з бутилювання вин, а з 2012 року – як винороб. Саме тоді у Лісниках, на землях, де століттями вирощували виноград для Видубицького монастиря, з’явилася виноробня Biologist, якою Ігор сам проводить екскурсії. 

Територія дійсно вражає. Спочатку ми оглядаємо затишний будинок з терасою на березі озера, де проходять дегустації, а далі Ігор веде гостей до “святая святих” господарства  – виноградних плантацій. Їх тут аж понад гектар! Піно Нуар, Карменер, Каберне Совіньйон, Грюнер Вельтлінер, Мюллер-Тургау, Піно Блан, Гевюрцтрамінер, Рислінг і Шардоне…Скрізь навколо – зелені схили вкриті терасами з виноградниками. Аж не віриться, що це всього в 15 км від Києва!

Ці території досі не внесені в загальнодержавний реєстр виноробних зон (хоча процес уже запущено) і вважалися дуже ризикованими для виноградарства. Але ж хто не ризикує, той не п’є шампанського. Про це за келихом власновиготовленого Пет-Нату розповідає Ігор Петренко. (Пет-Нат – особливий вид ігристих вин, який в Biologist створюють за технологією, якій понад 2 тисячі років! Це просто треба спробувати!)

“Раніше я багато подорожував, знайомився з крутими виноробами і сомельє, багато усього спробував і побачив, що вино у всьому світі сприймається не просто як напій, а як повноцінний продукт харчування, що завжди супроводжує їжу. Щороку у світі його споживають близько 23 млрд літрів. Тоді я зрозумів, що це величезний бізнес і культурно-історична спадщина. Я закохався і захотів розвиватися у цій сфері. Став досліджувати українське виноробство. Тоді все було дуже сумно, але я вирішив спробувати.“

2016 року Biologist зібрав перший урожай і почалися експерименти. Спочатку спроби були не дуже вдалі, але потім зробили аналіз ґрунту, відправили зразки в Австрію та Францію, де професіонали підібрали сорти, які підходять під київські глинисті ґрунти. Згодом Biologist висадив ще 14 га виноградників на Одещині та ще понад гектар на Київщині. І кожного року на плантаціях з’являються нові сорти. Зараз почали культивувати українські саджанці, які закуповують у єдиного в Україні виробника – Андрія Гайдая. Цього року посадили автохтонний Сухоломанський. Ідеальний приклад, як українські підприємці підтримують один одного.  

Вина Biologist

Щороку виноробня виготовляє близько 30 тисяч пляшок вина понад 25 видів. У їхній колекції кожен виноман знайде щось для себе: легкий Пет-Нат “Першотвір” чи Аліготе Крісп, насичений “Одеський чорний” чи ігристе “Renaissance” для особливого вечора.

2019 року Biologist став першою ліцензованою виноробнею Наддніпрянщини, а минулого року отримав сертифікат органічного виробника. Але правильно говорити про місцеве вино – біодинамічне. Як каже Ігор – це така “надбудова над органічністю”. У чому її особливість? 

Ось вам 3 головні принципи:

  • Гармонія людини з рослинами.
  • Використання місцевої сировини. Наприклад, Biologist використовує 25 видів трав та квітів, що ростуть на території, для виробництва біодинамічних препаратів та компосту, щоб підживлювати виноград.
  • Слідування місячному календарю. Він показує періоди, в які треба працювати з коренем, листом, цвітом, ягодами. На його основі і побудовані усі процеси на Biologist. 

Але не будемо дуже вдаватися в деталі, бо хочемо, щоб ви почули про це все особисто від Ігоря Петренка за келихом українського біодинамічного.  

В гості до Biologist

Треба безпрограшний варіант ідеального вечора? Вам на дегустацію в Biologist. Що в програмі? 

  • Занурення у світ виноробства у супроводі досвідченого винороба. Саме час отримати відповіді на всі “винні” питання, які у вас були. І з Ігорем це точно не про нудні лекції чи снобізм. 
  • Що і як пили древні римляни, слов’яни чи п’ють зараз європейці.
  • Чим робота винороба схожа на роботу пожежника.
  • Чим органічне вино відрізняється від звичайного. 
  • Що таке Пет-Нат, амбер і як вони робляться.
  • У чому яке вино витримується, скільки і навіщо.
  • Як зміна клімату впливає на смак винограду. 
  • Як виглядають квеврі.
  • Де у світі п’ють Biologist.

Він розкаже про це все і багато іншого.

  • Прогулянка серед виноградників на терасах заповідного урочища Кирикове. Інстаграмність цього місця просто зашкалює. Більше нічого не будемо говорити, переконаєтеся самі.
  • І звісно – дегустація. А до вина буде повноцінна вечеря з закусками, українськими сирами та стравами приготованими у відкритій печі прямісінько на терасі. Ось вам wine pairing* в дії. 

Словом, цікаві розмови про вино і за вином вам гарантовані.

Телефон для бронювання екскурсії +38050 050 12 07.

Як доїхати: з Києва автобусом 309 або 310 зі станції “Видубичі” до зупинки “Лісники”

Раніше ми також розповідали про українських виноробів, які представлялися у французькому центрі La Cité du Vin. А скуштувати їхню продукцію можна у винному клубі Biologist на київському ВДНГ. 

*від англ. поєднання вина з продуктами

Відгуки 0

Немає відгуків

Підпишіться на розсилку новин та пропозицій від discover.ua і наших партнерів

Натискаючи кнопку, ви погоджуєтесь із Правилами та умовами.