Тоді ним володіла родина Апостолів, нащадки якої мали вже подвійне прізвище – Муравйови-Апостоли.
У 1806 році палац перебудував новий власник — письменник, нащадок козацького гетьмана Іван Муравйов-Апостол. До центральної дерев’яної частини додали муровані флігелі. Будівлю звели в класичному стилі, вона мала форму букви «П». З боку фасаду прилаштували терасу-лоджію, а вхід до маєтку зробили у вигляді вежі з ґанком і балконом на другому поверсі. На ній гостей зустрічав герб власників.
Палац був розташований на території парку-пам’ятки садово-паркового мистецтва площею 77 га, де росли двохсотлітні дерева. Дорога до маєтку проходила через місток над річкою Хомутець та центральною алеєю парку. До складу садиби також входила Троїцька церква, службові приміщення, стайні, оранжерея, теплиці та альтанки.
Нащадками Івана Муравйова-Апостола були троє синів, які стали активними декабристами й у 1824–1825 роках організовували в палаці зібрання однодумців.
За радянських часів маєток облаштували під агропрофшколу, що згодом еволюціонувала в технікум свинарства та ветеринарно-зоологічний технікум. Потім тут відкрили історичний музей, який змушені були закрити через аварійний стан приміщення. З 2015 року палац Муравйових-Апостолів, який є пам’яткою архітектури місцевого значення, не використовується й занепадає.
Полтавська область, с. Хомутець, Миргородський район
50.062504120549114 | 33.70572507413927
Натали Романцова
Тетяна Храмченко
Віктор Анатолійович
Ksu K