Створений у 1996 р. на площі 1675,7 га. Його мета – збереження та відновлення типчаково-ковилового степу, не представленого на інших заповідних територіях України.
Специфічною особливістю рельєфу «Єланецького степу» є обмаль вододільних ділянок, які були розорані на початку 20 століття.
Незважаючи на відносно невеликі розміри, на території заповідника розкинулися надзвичайно різномаїті ландшафти, що й зумовлює багатство його рослинного і тваринного світу.
Флорі заповідника нараховує 423 види судинних рослин, серед яких переважають степові та лучно-степові види. Із несудинних рослин у заповіднику ростуть 5 видів мохоподібних, 29 – водоростей, 14 – лишайників. Тут також можна знайти 17 видів грибів.
На території заповідника та його найближчих околиць живе приблизно 1500 видів безхребетних тварин, із них 158 видів (понад 10%) є рідкісними або регіонально рідкісними і потребують охорони. Загальна кількість зареєстрованих у заповіднику видів хребетних тварин становить 181 вид: 13 видів земноводних, 4 – плазунів, 142 – птахів, 22 – ссавців. Із них 20 видів включено до «червоних» переліків різного рівня.
Серед ссавців переважають дрібні гризуни. Із хижих ссавців переважає лисиця, трапляються ласка, тхір степовий, інколи заходить вовк. Із диких унгулятів (копитних) у заповіднику живе козуля, трапляється дикий кабан.
Загалом на території заповідника можна зустріти 11 видів тварин, занесених до Європейського червоного списку, 71 вид тварин, занесених до Червоної книги України.
У заповіднику створена одна екологічна стежка завдовжки 1,2 км, маршрут якої пролягає повз вольєр зоопарку.
Відвідувачі мають нагоду ознайомитися з історією появи заповідника, його рослинним і тваринним світом, на власні очі побачити життя мешканців вольєра. Маршрут стежкою діє з початку квітня до середини жовтня.