Біля Мелітополя, на березі річки Молочної, знаходиться заповідник «Кам’яна Могила», що займає площу 15 га і являє собою брили з піску. Аналогів цим пагорбам не існує і їхнє тлумачення залишається загадкою.
Коли Сарматське море відступало назад, 14 млн років тому, оголився пагорб з піску, а з часом він став твердим монолітом. Під дією природних факторів пагорб вкрився тріщинами і брили сповзли до землі. Тут з’явилася велика кількість печер та гротів, які завжди приваблювали сюди людей. Стародавні племена селилися поряд з «Кам’яною Могилою» і використовували це місце як святилище.
Усього тут 68 гротів і печер, у яких знайдено багато унікальних малюнків – від кам’яного віку до бронзового і більш пізнього часу. Тут зображені бики, коні візки, човни, дикі тварини, сцени полювання і безліч інших петрогліфів. Спеціальні дослідження довели, що «Кам’яна Могила» – потужне енергетичне місце. На пагорбі розміщено п’ять каменів з позитивною енергетикою і один – з негативною. Біля «Кам’яної Могили» в різні часи побували Верховний Лама Непалу, дослідник океану Жак Ів Кусто та представники української та світової політичної еліти.
Кожного року, починаючи з 1932-го, тут відбуваються археологічні розкопки та експедиції, що виявляють все нові пам’ятки стародавніх культур. Саме тут, до речі, було відкрито найстаровиннішу у світі «протошумерську писемність». Щороку «Кам’яну Могилу» відвідують біля 50 тис. туристів. У 2007 році заповідник було внесено до списку світової культурної спадщини ЮНЕСКО.
Запорізька область, біля с. Мирне
46.949122 | 35.466553
Natalia Vasylieva
Anna Tolochko
Olha Dmytruk
Ігор Ковалевський
Поліна Попелянська