Хоча ГЕС зведена у часи першої «п’ятирічки», але й до цього часу вона чудово збереглася і виконує свої функції. ДніпроГЕС – п’ята з побудованих на Дніпрі і найстаріша гідроелектростанція. Знаходиться вона у місті Запоріжжі, нижче порогів ріки. Флагманом енергетики, однак, дану станцію назвати не можна, бо її потужність не надто висока – 1538 МВт. Але цінність її – насамперед в історичному аспекті.
Перший план створення ДніпрГЕС виник аж у 1905 році, його автором став інженер Генріх Графітіо. Але Микола ІІ не вбачав у гідроенергетиці перспективного розвитку, тому не надав великого значення проекту. Причиною відмови також послужило прагнення зберегти церковні землі, які були б затоплені у разі будівництва ГЕС. Про це занепокоїлось вище духовенство. Але з часом до церкви почали прислухатися все менше, тому до 1920 року ситуація почала змінюватись. Державна комісія з електрифікації Росії вирішує все-таки розпочати процес будівництва ДніпроГЕС. Затопленими виявилися не лише церковні землі, цвинтарі, а й навіть села з полями. У 1927 році будівництво стартувало. Вирішили не залучати іноземних спеціалістів, а обійтися власними силами. Спочатку була створена інфраструктура для самих будівельників: селища з 658 будинками і гуртожитками, лікарня, школи. На жаль, умови праці були жахливими: робітники не мали права виїхати або звільнитися, техніки не вистачало, доводилося місити бетон ногами…
1 жовтня 1932 року ДніпроГЕС урочисто відкрили. Але у 1941 році дамбу довелося підірвати під час відступу радянської армії. Відновлювали її у післявоєнні роки в основному жінки, які працювали тоді по 17 годин кожного дня. Завдяки тендітним жінкам електрику відновили у 1947 році. У 1969 році почалося будівництво Дніпрогесу-2 і нового однокамерного шлюзу. Новий шлюз унікальна інженерна споруда, він стал вітчизняним аналогом відомих панамських шлюзів. У 1997-му, вже за часів незалежної України, були реконструйовані турбіни ГЕС.
Запорізька область, бул. Вінтера, 1, Запоріжжя
47.866760 | 35.090272
Цілодобово та протягом року
(061) 279-06-83
Пам'ятки будівництва і архітектури
Запоріжжя, на перетині просп.Металургів та просп.Соборного
Пам'ятки будівництва і архітектури
Запоріжжя, на перехресті проспекту Металургів та Соборного
Фортеці, замки, палаци
Історико-культурний комплекс «Запорізька Січ»
Запоріжжя, вул. Старого Редуту, 11
Природні об'єкти
Запоріжжя, Музей історії Запорозького козацтва, вул. Старого Редуту, 9
Музеї
Музей історії запорозького козацтва
Запоріжжя, північна частина острова Хортиця, вул. Старого Редуту, 9
Природні об'єкти
Запоріжжя, острів Хортиця, недалеко від історико-культурного комплексу «Запорізька Січ»
Природні об'єкти
Запоріжжя, острів Хортиця, біля урочища Чорна скеля в північній частині острову
Природні об'єкти
Запоріжжя, острів Хортиця, на північному схилі балки Велика Молодняга
Природні об'єкти
Запоріжжя, острів Хортиця, південніше балки Велика Молодняга
Природні об'єкти
Запоріжжя, острів Хортиця, в сосновому лісі недалеко від Чорної скелі
Пам'ятки будівництва і архітектури
Запоріжжя, між зупинками транспорту «Вул.Миру» та «Бул.Шевченка», біля Запорізької міської ради, розташованої за адресою просп.Соборний, 206
Ресторан української кухні
Національний клуб «Запорозька Січ»
Запоріжжя, о.Хортиця, вул. Будинок Відпочинку, 42
Підпишіться на розсилку новин та пропозицій від discover.ua і наших партнерів
Натискаючи кнопку, ви погоджуєтесь із Правилами та умовами.
За підтримки
Проект реалізовано у співпраці з Google в рамках кампанії «Цифрове перетворення України»
Використання матеріалів сайту і копіювання інформації без письмового дозволу заборонено.©2017—2020 Мандруй Україною. Всі права захищені. Зроблено в студії Jam Digital .
{TITLE}