Чорноморський біосферний заповідник найбільший в Україні заповідник, територія якого складається з кількох ділянок, що представляють різні ландшафти приморського півдня України: лісостеповий, піщано-степовий, пустельно-степовий, та приморський солончаковий. Він розташований на території Херсонської та частково Миколаївської областей України. Основною метою його створення стало збереження і охорона унікальних природних комплексів, розташованих на території, а також наукова діяльність.
Загальна площа суші складає 14820 гектарів, а акваторій — 94435 гектарів. Фауна заповідника нараховує близько 3500 видів. Найбільше різноманіття комах, їх тут налічують понад 2200 видів, а також більше 160 видів павукоподібних, та 65 — молюсків.
На території заповідника можна зустріти більше 300 видів птахів, адже він відіграє особливу роль у збереженні їх рідкісних видів. Тут гніздяться такі види, як кулик-сорока, морський зуйок, гага звичайна, ходуличник, крохаль довгоносий, реготун чорноголовий, орлан-білохвіст, дрохва, пелікан рожевий, тощо. Взимку у Тендрівській та Ягорлицькій затоках буває понад 120 тис. особин птахів. Заповідник є базовим місцем гніздування мартина чорноголового в Європі.
Заповідник є науково-дослідною установа та центром екологічної освіти в регіоні, тому рекреаційна діяльність на його території не здійснюється.
Херсонська область, Херсонська область
46.456960 | 32.120210