Влітку нас так манить синє море… Тож чому б не скористатися чудовою нагодою познайомитися ближче з прекрасним містом на півдні України! Ми підібрали для вас найвизначніші місця, де варто побувати, завітавши до Одеси у вихідні.
Приїхавши до Одеси, кожен турист просто зобов'язаний побувати на найвідомішій вулиці міста! Саме тут знаходиться величезна кількість пам'яток і відомих місць зі своєю історією, тут стоїть пам'ятник Дерибасу, який заснував місто. Дерибасівську називають «душею Одеси» – це постійне свято, некваплива публіка, яскраві вогні увечері, безліч затишних кафе і ресторанів. На перетині Дерибасівської та Переображенской знаходиться «Пасаж» – історико-архітектурний ансамбль, що зберіг колишню красу. Тут і модерн, і бароко, і витончена класика – можна годинами милуватися витвором архітектора Льва Львовича Влодека. Над входами до будівлі стоять статуї Меркурія на паровозі та Фортуни на кораблі.
Міський сад знаходиться в самому центрі Одеси. На вході ви зустрінете сім'ю левів – бронзові статуї, які в ХІХ столітті були привезені з Франції. У Міському саду, незважаючи на велику кількість людей, легко усамітнитися, тут можна присісти на лавку поряд з Утьосовим, сфотографуватися з Кісою Вороб'яніновим і Остапом Бендером, а також побачити один з дванадцяти стільців. У парку безліч мальовничих вуличок, які прямо потопають у зелені і квітах. Обов'язково прогуляйтеся до фонтану духів, створеному французьким парфумером Крістофом Ланкареном, а також музичного фонтану. По суботах в саду можна насолодитися звучанням духового оркестру, а також потанцювати!
Дерибасівська, «Привоз», «Аркадія»... Звичайно, це дуже популярні місця в Одесі. Але де ж відчути той самий одеський колорит, про який так багато говорять, знімають фільми й пишуть книги? В одеських двориках! Тут, подалі від очей туристів, сховані справжні історичні скарби і витає дух старої Одеси.
«Будинок з атлантами» – один з найкрасивіших житлових будинків не лише в Одесі, а й, мабуть, у всій країні. Комплекс дохідних будинків був побудований в кінці XIX – на початку XX ст. Трудились над його створенням архітектори Л. Влодек та С. Ландесман. Будинки були власністю родини Фальц-Фейнів, що заснувала заповідник «Асканія-Нова». Скульптор Т. Фішель став автором статуй атлантів, які прикрашають фасад будівлі. Саме їхні фігури, які підтримують небесну сферу, стали своєрідною візитною карткою Одеси.
Будівля була зведена в 1848 році, авторами проекту стали архітектори К. Й. Даллаклава і О. С. Шашин. Популярним будинок став завдяки тому, що з 1915 по 1941 рік тут у кв. №4 проживав Володимир Філатов, відомий вчений-офтальмолог. Народився Філатов у с. Михайлівка Саранського повіту Пензенської губернії, незабаром сім'я переїхала до Ульяновська, де майбутній лікар навчався в гімназії. Але практично все своє життя Філатов прожив в Одесі. Помер вчений у 1956 році.
Будинок зведений в середині ХІХ століття за проектом архітектора Ф. В. Гонсіоровського. Пізніше тут розташовувався жіночий пансіон Гауеншільд, де в 1886 році народився революціонер Арсеній Коптюх, який очолив в 1906-му повстання матросів на крейсері «Пам'ять Азова». Але після поразки повстання у віці 20 років був розстріляний. На жаль, відомостей про нього дуже мало.
Тут панує атмосфера романтики і легкості! Вулиця простягається уздовж берега моря, тому ідеально підходить для піших прогулянок. Будинки, що стоять на Приморському бульварі, побудовані в стилі класицизму і ренесансу. Тут можна побачити пам'ятники Пушкіну, Дюку, знамениті Потьомкінські сходи, а також палац графа Воронцова, створений за проектом архітектора Баффо. Будівля прикрашена колонадою, створеною у стилі тосканського ордеру. Вона стала однією з кращих оглядових майданчиків міста, тому що знаходиться майже на самому обриві пагорба. Звідси відкривається прекрасний вид на Одеську затоку і панораму міста. Обов'язково прогуляйтеся ввечері Приморським бульваром, щоб подихати морським повітрям і відчути, як вирує життя навколо!
Одним із символів Одеси, що їх створив архітектор Боффо, є Потьомкінські сходи. Сьогодні вони часто використовуються в якості трибун під час різноманітних концертів і шоу. До речі, поруч є фунікулер, який з'єднує Приморський бульвар з Приморською вулицею. Цікаво, що Потьомкінські сходи увійшли до десятки найкрасивіших сходів Європи! Щорічно тут проходить забіг, рекорд поки що становить 22,8 секунди.
Морвокзал вражає своєю красою будь-якої пори року, адже тут життя вирує по-особливому. Коли потрапляєш сюди, виникає непереборне бажання купити квиток на корабель і поплисти далеко за горизонт, назустріч чомусь новому, незвіданому... До речі, від причалів курсують екскурсійні катери, тому не відмовляйте собі в задоволенні вийти в море. Перед будівлею морвокзалу встановлена скульптура «Золоте дитя» авторства Е. Невідомого, а на причалі – пам'ятник дружині моряка. Також тут можна зазирнути до церкви Святого Миколая, відвідати новий яхт-клуб, на території якого знаходиться музей якорів. Відпочиньте на лавці біля води, послухайте шум прибою, крик чайок.
Кафе в будинку на розі Катерининської і Ланжеронівської Яків Фанконі відкрив у 1872 році. У 1913-му архітектори Дмитренко та Скведер переробили будівлю, а 1 листопада того ж року кафе знову відкрило свої двері для відвідувачів. Тут відпочивала і працювала творча еліта Одеси, обговорюючи ділові питання, знаходячи партнерів, покупців і продавців. У закладі бували Бунін, Купрін, Чехов, Уточкін, Бабель, Маяковський, Шаляпін, Ільф і Петров та багато інших. З 1920 року в будівлі розташовувався «Клуб воєнмора ім. Лейтенанта Шмідта », а за радянських часів – їдальня №68. Після війни в будинку був магазин «Хімтовари», потім каси «Аерофлоту». Сьогодні тут знову знаходиться легендарне кафе Fanconi, куди, до речі, можна заглянути перед відвідуванням опери.
Якщо ви приїхали до Одеси, не можна обійти увагою оперу – один із символів міста. Обов'язково знайдіть час, щоб сходити на виставу. Інтер'єр і оздоблення театру просто надзвичайні. Будівля схожа на палац з персонажами з казок. Кожен спектакль подарує вам відчуття чогось чарівного, трепетного, душевного. Навіть якщо до цього ви не були шанувальником опери і балету, повірте, все зміниться!
Саме це місце мешканці Одеси облюбували для занять спортом. Тут можна зустріти велосипедистів, легкоатлетів та інших спортсменів. Вулиця пролягає паралельно берегової лінії, тому займатися спортом тут – суцільне задоволення. Свіже морське повітря, чудові пейзажі... Траса здоров'я бере початок від пляжу «Ланжерон» і тягнеться до «Аркадії». По дорозі – пляжі «Малий фонтан» і «Отрада», а також багато лавочок, так що можна сісти і відпочити, помилуватися природою. До речі, спуститися до Траси здоров'я можна канатною дорогою. Поруч знаходиться Центральний парк культури і відпочинку ім. Т. Г. Шевченка, який раніше називався Олександрівським, на честь імператора Олександра ІІ. Заснований парк у 1840 році, а його тінистими алеями гуляли Жуковський, Гоголь, Достоєвський, Чехов, Ахматова. Також тут знаходиться Зелений театр, де виступали Утьосов, Райкін, Тарапунька і Штепсель, П'єха. У парку Шевченка також збудований стадіон «Чорноморець», який вражає своїми розмірами. Його площа – 13 кв. км, а висота від рівня поля до найвищої точки – 31 м. Тут є 25-метровий басейн з морською водою і три спортивні зали: для боксу, гімнастики і фітнесу. Також в парку встановлено пам'ятник імператору Олександру ІІ. Він стоїть саме на тому місці, де Олександра в 1875 році приймала міська влада і де він заклав парк, посадивши перше дерево.
«Аркадія» є найпопулярнішою зоною відпочинку в Одесі. Це і однойменний пляж, і прекрасний парк. «Аркадія» розташована в Приморському районі міста і по праву вважається головним курортним районом Одеси. Сюди щорічно з'їжджаються десятки тисяч туристів не тільки з України, а й з Європи. Це місце вважається ще й найбільш «тусовочним», адже саме тут –велика кількість барів, кафе, ресторанів, нічних клубів, готелів і, звичайно, пляжів з усією необхідною інфраструктурою (басейни, дитячі майданчики).
Самобутній одеський ринок відомий у всьому світі, знаходиться він у самому центрі міста і є одним з найстаріших в Європі. Історія «Привозу» починається з середини ХІХ століття, коли товар сюди підвозили на возах, що і дало назву ринку. Саме тут можна купити найсвіжішу рибу, морепродукти, фрукти, овочі, а ще почути той самий «одеський говір», смішні анекдоти і крилаті фрази. Тут можна торгуватися, пробувати майже все і просто приємно проводити час, прогулюючись по рядах.
Практично під усім містом розташовуються знамениті Одеські катакомби. У XIX-XX століттях це були каменоломні, де добували головний будівельний матеріал старої Одеси – камінь ракушняк. Катакомби мають загальну довжину близько 3 тис. км, половина з них до цих пір не вивчена і там залишаються різні артефакти часів Другої світової війни і навіть, можливо, цінні речі контрабандистів. Відвідувати Одеські катакомби необхідно лише у складі екскурсії, тому що самостійно можна заблукати. Майже всі екскурсії починаються біля входу біля с. Нерубайське.
Одеса стала одним з перших міст, де налагодили виробництво коньяку, а завод М. Шустова виготовляє цей напій протягом багатьох років. Цінителями коньяку були такі відомі люди, як Чехов, А. Крісті, Шаляпін та інші. У музеї представлені чотири зали. Тут розкішний інтер'єр, а стеля в холі прикрашена безліччю фірмових пляшок коньяку, які асоціюються з хвилею. Гід розповість вам про історію сім'ї Шустових, ви зможете побачити справжній самогонний апарат ХVІ ст., коньяк столітньої витримки, а також продегустуєте продукцію заводу.
Ксенія Запороженко