Любите гострі відчуття, але не знаєте, куди за ними їхати в Україну? Зараз ми все розповімо. А точніше не ми, а Лала Тарапакіна, ідеолог і засновник проектів «Знайдено в Україні» та «12 вартових — проект про відновлення українських замків» і автор книги «Маленька чарівна подорож (Путівник українськими місцями сили: чарівна книга про те, де і як шукати силу та отримувати підтримку)».
Якщо ви хочете екстриму в Україні, раджу політати на дельтаплані над Кременцем. Та й саме по собі це місто просто неймовірне. Такі маленькі Чернівці, але з власним колоритом. З Кременецьким замком, а точніше – з тим, що від нього лишилося, з чудовим старовинним університетом, який раніше був колегією єзуїтів. До речі, на розі цього університету є дуже смачна кондитерська з неймовірними десертами.
Поруч з Кременцем розташована діюча всесезонна санна траса. Вона дерев'яна, і влітку там можна покататися на спортивних санках. У 5 хвилинах їзди від цієї траси знаходиться великий готель «Панорама» з дуже красивою територією. Там смачно годують, часто проходять фестивалі і можна отримати власну дозу екстриму.
Є ще одне місце, куди я раджу вирушати тільки в супроводі знаючої людини. Коли ми їдемо до Львова, то проїжджаємо село Таракани. Якщо звернути за кладовищем наліво, то в кілометрі від траси ви побачите знаменитий Тараканівський форт, побудований, щоб охороняти залізницю зі Львова до Києва. Він так і не був використаний, хіба що трохи під час Брусилівського прориву. Там така неймовірна краса: усі ці підземні ходи, довгі лабіринти. Кажуть, у форті навіть захована машина часу, але її ніхто не може знайти. Ще поруч дуже красивий ліс. Раджу їхати туди – там екстрим-екстрим.
В урочищі Червоному, яке знаходиться поруч з Джуринським водоспадом в Тернопільській області і знаменитим Червоногородським замком, проводять джип-ралі. Це покатушки на величезних джипах по горах і схилах. Як орієнтир можу назвати базу «Над Стрипою», на якій усе це проходить. Там можна не тільки кататися, а й цілий рік знімати будиночки. На базі є піч, яка стоїть просто на вулиці. На ній можна готувати все, що завгодно, – від плову до шашликів.
І, звичайно ж, Кам'янець-Подільський. Там раджу піти на якесь феєричне шоу в Кам'янець-Подільську фортецю, поїздити на військових машинах БРДМ-2, а ще в Кам’янці найвища в Україні тарзанка з моста.
Куди ще їхати за екстримом? У Бакотську затоку. Це дуже гарне місце сили. Відвідайте печери та покатайтеся по самій Бакотській затоці. Дорогою туди або назад заїжджайте до Меджибожу. Там теж є старовинний замок, місце сили.
Якщо не хочеться їхати далеко від Києва, рушайте до Умані. Екстрим у цьому місті – піти у хасидський квартал. По-перше, там можна побачити могилу Цадика Нахмана. По-друге, зайти в місцевий магазинчик і купити книжку «Сад віри». Там дуже багато істин, і вона легко читається. З одного боку, релігійна, а з іншого – добра і виховна.
Але попереджаю: там ви витратите дуже багато грошей. Найдешевший обід в кафешці на території кварталу буде коштувати євро шістдесят. А ще там досить брудно і краще не залишати машини, а припаркуватися заздалегідь.
Не секрет, що в Україні дуже багато гір, на які можна зійти. Найчастіше люди пишаються своїм сходженням на Говерлу. Але є в Україні гора нижча, проте складніша за сходженням. Це Стримба. Я підкорювала її разів шість, намагаючись домогтися кращого результату. Підйом на неї починається від Колочави. Це село 10 музеїв недалеко від Синевира і реабілітаційного ведмежого заповідника. Там теж є де отримати враження і екстрим.
Одне з моїх улюблених місць екстриму – це рафтинг по Чорному Черемошу, який починається в Дземброні або Верховині. Найправильніший рафтинг – саме Черемош, Чорний або Білий. Моє улюблене місце – Дземброня, найбільш високогірне село в Україні. Крім рафтингу, там точно є що робити: наприклад, піднятися на Піп Іван і наживо побачити «Білого Слона», старовинну обсерваторію на вершині.
Ще одне місце для рафтингу, де я люблю не рафтинг, це Мигія в Миколаївській області неподалік від Первомайська. «Старовинне козацьке село Мигія» - написано при в'їзді. Там багато всяких озер, Радонове, наприклад. Саме через нього встановили найнебезпечніший в Україні тролей — височенний і красивий. Що тішить, дві тролейні лінії там встановили паралельно одна одній. Тому, наприклад, чоловік і дружина можуть з'їжджати разом паралельно одне одному. (Можна поверещати удвох)
Ще там є такі величезні гойдалки, лавка, де тебе пристібають, надягають страховки, розгойдують і... ти летиш над озером. Здається, що зараз пірнеш і більше не випірнеш. Не було ще людини, яка б проїхалася там без вереску. Здається, ніби їдеш у прірву. Але це дуже красиво і безпечно, і навіть дітям можна взяти участь.
Ще мені подобається катання на конях на Тур'їй галявині. Я їжджу на гуцулах. Ця порода — пращур карпатського тарпана. Вона повністю пристосовується до людини, враховує кожен рух її тіла. Цей кінь тебе ніколи не скине. Нас якось посадили на гуцулів, і ми поїхали до лісу, лякаючи оленів. Це було досить екстремально і дуже круто.
Я каталася на військових машинах в Кам'янці. Це прекрасна туристична атракція. Але мене не чіпляє. Саме тому, що вона туристична.
Я люблю справжній екстрим, природний. Якщо я, припустимо, лізу в гору, то це природний, а не вигаданий екстрим, щоб розважити нудьгуючого.
Коли ти їдеш, аби добути ісландський мох — прекрасний засіб від кашлю. Або їдеш, щоб подивитися, яка гарна наша країна з висоти. Або їдеш, щоб доторкнутися до українського прапору на вершині гори Стримба. Або хочеш подивитися на дрімучі ліси. Це не туристична атракція – це шматок повсякденного життя і це мій улюблений екстрим.