З найдавніших часів запорізький острів Хортиця вважався священним місцем. Історики кажуть, що перша письмова згадка про наш острів відноситься до середини X століття. Тут же зазначається, що раніше його називали островом Святого Георгія / Григорія, на якому розташований священний дуб, а біля нього знаходиться язичницьке святилище.
Судячи з усього, містична сила Хортиці була відома з дуже давніх часів, і це підтверджується цікавими знахідками, зокрема, дуже цікавими культовими комплексами, які відносяться і до більш раннього часу - не слов'янського, а скіфського. Однак ж найбільш цікаві святилища бронзового століття, які вельми незвично представлені на Хортиці. Так, якщо традиційні святилища розташовуються на курганах, то на острові досить багато об'єктів, виконаних з каменю на рівні давньої поверхні, - кажуть археологи, відзначаючи, що камені ці розташовані не випадково, а як би маркіруючи певні точки, з яких зручно було вести спостереження за сонячними або місячними циклами.
На острові Хортиця існує святилище, яке датується IV-III тисячоліттям до н.е. Співробітники національного заповідника стверджують, що ця споруда з каміння була створена раніше, ніж всесвітньо відомий Стоунхендж.
Святилище на Хортиці представляє собою кілька кіл каменів з одним вищим каменем і розташоване в районі балки Каракайка. Цей пам'ятник був виявлений випадково кілька років тому співробітником заповідника Дмитром Никоненко.
За словами брав участь у відкритті нового об'єкта заввідділом Національного заповідника «Хортиця» Сергія Дударенко, на сьогоднішній день на території острова Хортиця вчені відкрили цілий комплекс подібних святилищ.
«В цілому, комплекс цих святилищ - це елемент арійського сакрального простору. Такі святилища виявлені і в Корнуеллі в Великобританії, і в Бретані у Франції, і на Кольському півострові, і в Запоріжжі на острові Хортиця. Концентрація подібних святилищ на острові Хортиця дає можливість говорити про те, що Хортиця була сакральним центром - «Меккою епохи бронзи», - констатував Дударенко.
Джерело: https://zaporizhzhia.city