Зима невпинно наближається, а з нею і традиційні для цієї пори свята. Щоб повірити в диво та по-справжньому відпочити, простіше за все створити собі настрій самотужки. Для цього знадобляться прикраси, добірка улюблених фільмів та відповідне меню. Чільне місце у вашому списку мають зайняти й алкогольні напої. Німецький лікер Єгермейстер так і проситься до новорічного столу. Як подавати напій та чому варто скуштувати саме його, розповідаємо в матеріалі.
Лікер готується на основі трав та коріння. Серед відомих інгредієнтів кориця, солодка, шафран, імбир, гвоздика, зелений кардамон, женьшень, макове насіння та багато іншого. Повний же перелік достеменно невідомий, адже виробник його не розголошує. Напій вважається достатньо міцним — 35% оборотів. Це потрібно мати на увазі, якщо куштуєте напій вперше чи комбінуєте з іншим алкоголем в коктейлях.
В чистому вигляді напій подається двома способами:
Для першої дегустації лікер краще за все пити в чистому виді, а потім уже спробувати приготувати коктейлі. До речі, серед найвдаліших напоїв з Jägermeister на час свят варто згадати:
Такі коктейлі можна приготувати навіть вдома без спеціального барного обладнання.
Традиційно німецький лікер п'ється як аперитив до основних страв. Але іноді він добре смакує з легкими закусками. Це можуть бути свіжі цитрусові — апельсини, грейпфрут, мандарини, лимон, помело тощо. Фрукти достатньо просто нарізати та подати на тарілці. Для додаткової пряності посипте їх корицею, ванільним цукром чи іншими улюбленими спеціями. Ще один варіант солодкої закуски — горіхова суміш з цукатами, журавлиною, родзинками та іншими сухофруктами. Але обирайте саме горіхи, а не арахіс. Любителі солоних закусок зможуть посмакувати напій разом із м'ясними сосисками, смаженими на грилі, з червоного чи білого м'яса. Головна умова — прянощі, які підкреслять багатогранний смак лікеру. Замовляти напій краще в перевіреному місці, наприклад на MAUDAU. У таких магазинах товари точно ліцензійні та не принесуть шкоди здоров'ю.