Ви мусите дозволити Javascript у вашому браузері для оптимальної роботи сайта і відображення розділів повністю.

Сім чудес Вінниччини

16.02.2021
21763

Вінницька область вабить туристів своєю неосяжністю, затишком, прохолодою густих лісів, безліччю ставків та багатьма невідомими цікавими місцями і маршрутами. Саме тут можна дізнатися про трипільську культуру, скіфську зброю, почути легенду про золото сарматів. Вінниччина – це унікальні пам’ятки історії, архітектури, природи. Але далеко не кожен українець знає про них. Тому у 2007 році, з метою популяризації нових туристичних напрямків, і був створений путівник «Сім чудес Вінниччини», до якого увійшли найвизначніші місця краю.

Браїлівські історичні споруди

Браїлів вважається найстарішим поселенням Поділля. Тут знаходиться Свято-Троїцький жіночий монастир (ХVІІІ ст.) та палац родини фон Мекків (ХІХ ст.), у якому розташований Музей композитора П. Чайковського та меценатки Надії фон Мекк. Також у Браїлові в 1879 році побудований костел Святої Трійці - найвища будівля міста.

Свято-Троїцький жіночій монастир збудували на кошти Ф. Потоцького. Це тринавна базиліка з цегли з двоярусною дзвіницею. Тоді це був монастир католицького ордену тринітаріїв. На жаль, внутрішні розписи святині, які створював художник з Відня Й. Прагтль, не збереглися. Коли монастир, після 1830 року, став православним, стіни розписав Є. Осмоловський. Тут знаходяться також ікони Браїлівської Почаївської Божої Матері, Браїлівської Ченстоховської Божої Матері, Божої Матері Троєручиці. Написані вони були на Афоні на початку ХІХ ст.

Палац родини фон Мекків побудовано наприкінці 60-х років ХІХ ст. У часи Другої світової війни палац зруйнували, але пізніше він був відновлений. Також збереглася частина парку, де ростуть біля 45 різних видів дерев та кущів. Зараз у палаці знаходиться Музей П. Чайковського та Н. фон Мекк. Його колекція – біля 2 тис. експонатів, що присвячена періоду життя композитора у Браїлові. Цікавою є «кімната-ліхтарик», що була робочим кабінетом Н. фон Мекк і П. Чайковського. Тут представлені особисті речі меценатки (меблі, інструменти, приладдя для письма).

Історико-культурний комплекс «Буша» та «Гайдамацький яр»

Заповідник «Буша» заснований місцевою владою у 2000 році і має площу 6,68 га. Тут розташовано біля десяти археологічних пам’яток, датованих ІV тис. до н. е. – VІІ ст. н. е., скельний храм, фрагменти фортеці, стародавній цвинтар, підземні катакомби, а також парк історичної скульптури, де щороку на фестиваль збираються каменотеси. Відома пам’ятка комплексу – залишки скельного храму з художнім рельєфом, що був знайдений у 1824 році.

У ХVІ ст. у с. Буша стояв замок з шістьома вежами, кожна з яких мала власний пороховий льох. Підземні ходи об’єднували башти між собою. А от сьогодні від замку залишилась лише вежа на два яруси і підвал.

Біля річки Бушанки знаходиться «Гайдамацький яр» площею 96 га. Дуже давно тут був величезний ліс з дубами. Свою назву яр отримав завдяки історичним подіям під назвою Коліївщина. У яру оригінальний ландшафт. Річка розрізає вапняки, завдяки чому утворюються валуни чудернацьких форм, що подекуди нагадують міфічних персонажів, тварин…

«Історико-культурний центр духовності та злагоди»

Заснування міста Шаргород пов’язане з польським меценатом Я. Замойським, за підтримки якого на трон зійшов Стефан Баторій. Саме Баторій наказав побудувати замок і заснувати поселення, жителів яких звільнив від податків на 20 років. Для майбутньої фортеці Замойський обрав місце між річками Мурашкою і Ковбасною. Фортецю назвали «Шаргород», тут оселилися євреї. З часом Шаргородщина розрослася до двох містечок і двадцяти сіл. Замойським був заснований костел Святого Флоріана Шарого у стилі бароко. Також відомою за межами України є Шаргородська синагога, якою пишається єврейство Поділля. У 1672-99 рр., коли тут господарювали турки, будівля використовувалась в якості мечеті. Також у ХVІІІ ст. в місті був побудований Миколаївський монастир.

Національний музей-садиба М. І. Пирогова

Микола Іванович Пирогов – відомий вчений, лікар, педагог та громадський діяч. Саме у Вінниці знаходиться Музей-садиба М. І. Пирогова, адже він чверть століття пропрацював в Україні. Музей було відкрито у 1947 році – і з того часу до нього завітало біля 7 млн осіб зі 169 країн світу. На території садиби розташований будинок, у якому жив хірург (тут знаходиться експозиція про його життя та діяльність), аптека з відтвореним інтер’єром та операційною, а також некрополь із забальзамованим тілом вченого. На базі музею відбуваються наукові конференції та з’їзди.

Немирівське городище

Подекуди у Південному Побужжі розташовані вали і рови, що дивують своєю мовчазною загадковістю. Вони слугували захистом від ворогів і виникли у VІІ ст. до н. е. Однією з таких пам’яток є Немирівське скіфське городище площею 100 га. Висота його валів сягає 9 м. На дві частини територію городища ділить ріка Мірка. Перші племена тут з’явилися у ІІІ ст. до н. е. Археологи виявили тут житла-землянки, глиняний посуд, бронзу, залізо, скіфські поховання. У наші дні тут проходить зимовий фестиваль з лендарту під назвою «Аплікація духу», куди приїздять не лише наші, а й митці з Польщі та Китаю.

Палац Потоцьких

Палац родини Потоцьких – одна з цікавих пам’яток класицизму. Знаходиться він у Тульчині. Збудований у 1782 році за проектом француза Лакруа. Ансамбль складається з палацу, театру, манежу, стайні, лазні, оранжереї, службових та житлових приміщень, двох бічних флігелів. Парк навколо палацу, де знаходилися ставки, фонтани та скульптури, був закладений у 1782 році. До речі, родина мала ще один палац, але менший. За легендою, від великого палацу до нього був прокладений підземний хід, та такий, що по ньому могли легко проїхати четверо коней! Палац пов’язаний з ім’ям Станіслава Щенсного Потоцького. Садибу називали «подільським Версалем». Власника знали як доброго господаря та доброчинця. Під час Кримської війни у тульчинському палаці розмістився військовий шпиталь, пізніше у будівлі знаходились казарми Кубанського полку, а з 1975 року тут розмістилося культурно-освітнє училище.

Лядовський скельний монастир

У селі Лядова знаходиться один з найдавніших скельних монастирів, що був заснований у ХІ ст. Називають його «Подільським Афоном». Висічений він у скелі над Дністром. Православний монастир складається з трьох печерних храмів: Усікновення Глави Іоанна Предтечі, Святої Параскеви П’ятниці та Святого Антонія Печерського. Тут навіть є могили ченців та джерела з цілющою водою. Існує легенда, що саме біля цього монастиря зупинявся Антоній Печерський, коли йшов з Афону до Києва.

Відгуки 0

Немає відгуків

Підпишіться на розсилку новин та пропозицій від discover.ua і наших партнерів

Натискаючи кнопку, ви погоджуєтесь із Правилами та умовами.