Ви мусите дозволити Javascript у вашому браузері для оптимальної роботи сайта і відображення розділів повністю.

Несумні Суми або що цікавого можна побачити в обласному містечку

17.07.2021
66535

Зазвичай плануючи мандрівку Україною, більшість із нас прямують або в Карпати, або на південь до моря, або ж до таких прекрасних та всім відомих міст, як Львів, Чернівці, Тернопіль і Кам’янець-Подільський. Північно-східна ж частина України, де розкинулась Сумська область, такою популярністю не користується, а даремно.

Центром області є місто Суми, яке має понад трьохсот шістдесятилітню історію, оповиту легендами. Навіть походження його назви має декілька тлумачень. За однією із версій назва Суми пішла від річок Сума та Сумка, що оточували козацьку фортецю, за іншою — від великої кількості води, з тюркської слово «су» означає — вода.
Популярною версією є легенда, яка розповідає про козаків, що знайшли на березі річки три сумки з золотими монетами. І саме на тому місці заснували місто, що було назване Сумами, на честь отих сумок із золотом. Як би там не було, але легенда прижилася і тепер три сумки прикрашають герб міста.

Спробуємо розібратися, чим же цікаві Суми, що там варто побачити та як не засумувати в цьому обласному містечку.

Храми

Кажуть, що де б ти не знаходився у Сумах, все одно побачиш хоч один із численних храмів міста. Чи так це насправді, можете перевірити самі, але якби там не було, церков у місті багато і це при тому, що не всі храми збереглися до наших днів.

Справжньою перлиною сумської архітектури є величний Троїцький собор, збудований на кошти цукрозаводчика та мецената Павла Харитоненка. Автором проекту був відомий архітектор Шольц, який за взірець взяв Троїцький та Ісааківський собори у Санкт-Петербурзі. У радянські часи у храмі знаходився органний зал, у 90-тих роках святиню повернули релігійній громаді, а орган перенесли до філармонії. Виділіть хвилинку та постійне поряд з собором, насолодіться його величною красою, ніжно-блакитні куполи якого ви ще не раз помічатимете із центру міста.

Свято-Воскресенський собор є найстарішою мурованою святинею Сум, що ще пам’ятає часи козаччини. Храм було зведено у 1702 році за кошти засновника міста полковника Герасима Кондратьєва. Собор, що має оборонні риси, є яскравим зразком українського бароко.

Окрасою найстарішої вулиці Сум — Соборної є Спасо-Преображенський собор, збудований у 1776-1788 роках. Свого сучасного вигляду храм набув після капітальної реконструкції у 1892 році, профінансували яку місцеві купці Дмитро та Микола Суханови. Саме тоді собор отримав свою чудову п’ятдесяти шестиметрову дзвіницю, на якій встановили годинник з курантами, виготовлений на замовлення аж в Англії. Тож можете звіряти свій час, почувши бій курантів.

Окрім православних храмів у Сумах є і готичний римо-католицький костел Благовіщення Пресвятої Діви Марії, збудований у 1911 році за ініціативи Павла Харитоненка для іноземних робітників, що приїздили до міста. Наразі у храмі проводяться ремонтні роботи.

Ще у місті діє синагога та мечеть.

Будинки, маєтки та палаци

У Сумах збереглося чимало красивих будинків, маєтків та палаців з елементами сецесії, неоготики, бароко, еклектики, модерну та різьбленням, зведених на зламі ХІХ-ХХ століть.

Вартою уваги є прекрасна будівля колишньої дитячої лікарні Святої Зінаїди, збудованої у кінці ХІХ століття за кошти мецената Павла Харитоненка. Це була одна з найперших безкоштовних лікарень для дітей, де малечу лікували незалежно від її статків та походження. Зараз у будинку знаходиться управляння охорони здоров’я.

Зверніть увагу на барокову будівлю колишньої Земської управи, що по праву вважається однією із найкрасивіших у місті. Фасад будівлі прикрашений ліпниною та каріатидами, що тримають у руках символи науково-технічного прогресу. Зараз у будинку знаходиться краєзнавчий музей.

Завітайте до сумського художнього музею, щоб побачити унікальну колекції картин, а ще приділіть увагу і самій будівлі музею, спроектованій архітектором Густавом Шольцем на початку ХХ століття для земського банку.

Цікавою є історія будівлі театру для дітей та юнацтва, зведеної у стилі модерн у 1911 році. Для будівництва використали проект, розроблений для курортної Ялти. Аналог сумського театру можна знайти лише у французькому місті Ніцца.

У Сумах зберігся найстаріший навчальний заклад — Олександрівська гімназія. Головний корпус, збудований у 1873 році у стилі класицизму, навіть зараз зачаровує, бо чимось нагадує замок.

Побачити як жили місцеві підприємці та меценати можна навідавшись до садиби Суханових-Сумовських, пишної двоповерхової споруди, зведеної наприкінці ХІХ століття.

Одним із символів міста та його візитівкою є ажурна дерев’яна альтанка, збудована без жодного цвяха. Автор проекту — архітектор Щавелев. Таких альтанок було споруджено близько п’ятдесяти, але до нашого часу збереглася лише одна.

Родина підприємців та меценатів Харитоненків мала свій маєток у місті, який розкинувся на березі Псла. Садиба складалася із трьох споруд — житлового будинку та службових приміщень, а на березі річки було розбито парк. Наразі ви зможете побачити лише залишки садибо-паркового комплексу.

Відшукайте таємничий склеп-піраміду на центральному Петропавлівському кладовищі. Таких пірамід на території України збереглося лише три, одна в Сумах. Вчені та дослідники і досі не знають, хто та для кого збудував цей дивний склеп, що датується кінцем ХІХ століття.

Контактні скульптури та пам’ятники

У Сумах можна зробити цікаві фотографії та перевірити наскільки ви є щасливим, загадавши бажання біля кожної із контактних скульптур, яких у місті чимало і які гостинно зустрічають подорожуючих. Майже всі об’єкти зосереджені в центрі. Кожна скульптура має свою історію та наділена певним змістом.

Найбільшим контактним пам’ятником, на який ви можете навіть піднятися, є цукровий куб, що складається зі шматочків рафінаду. По спіралі на самісінький верх ведуть сходи, по котрих легко можна видертися нагору і оглянути Покровську площу з висоти.

Майже поруч знаходиться скульптура «Дама з парасолькою», біля ніг якої примостився бронзовий кіт. Існує повір’я, що скульптура жінки сприяє поповненню родини.

З іншого боку площі на вас чекає ще одна контактна скульптура — «Веселий сумчанин». Прообразом бронзової фігури став місцевий житель Володимир Кривопишин, що вже по праву вважається батьком сумського КВК. Тож за гарним настроєм варто йти саме до цієї скульптури, а ще бронзовий сумчанин має чарівну кишеню, в яку треба класти папірці із бажаннями, які обов’язково мають здійснитися.

Посидіти поряд з бронзовим Антоном Павловичем Чеховим, сфотографуватися з ним та спитати поради ви можете на одній із алей міського парку ім. Кожедуба.

Перенестися у дитинство та помріяти про солодке життя можна на стільці між Малюками-ласунами, що знаходяться на вулиці Воскресенський.

Поряд із Сумським театром драми та комедії можна зустріти Михайла Семеновича Щепкіна, який вийшов на прогулянку містом. Пам’ятник хоч і не дуже контактний, але ви все одно зможете зробити фотографію, приміряти капелюх актора та потриматися за його тростину.

І звісно ж пам’ятник славнозвісній сумці з золотом, яку можна знайти на початку вулиці Воскресенської. Хочете, щоб у вас завжди водилися гроші, то вішайте свою сумку на гак та тріть найбільшу монету.

Не забудьте почекати на свою кохану людину під Ліхтарем Кохання на вулиці Воскресенській.

А завітавши на центральне міське кладовище, зможете насолодитися чудовими мармуровими скульптурами, створеними відомим французьким скульптором Арістідом Круазі на замовлення родини Харитоненків — «Ангел» та «Голгофа».

Сумські парки

Суми дуже зелене містечко з купою парків та зелених зон і головною водною артерією — річкою Псел, яка звивистою стрічкою проходить через все місто. А тому де б ви не знаходилися, дорога так чи інакше виведе вас на берег Псла.

Найулюбленішим місцем відпочинку сумчан та гостей міста є парк імені Івана Кожедуба. Тут можна прогулятися тінистими алеями, посидіти на лавочках, покататися на численних атракціонах, потанцювати на відкритому танцмайданчику, взяти на прокат човен або ж спуститися до міського пляжу. Окрім того на території часто проходять різноманітні свята, акції, фестивалі та виставки.

Хочете хоч на півгодини поринути у дитинство, тоді вам у парк «Казка». Збудували парк ще у радянські часи, а тому тут на алеях і досі можна відшукати фігурки улюблених казкових героїв. Зараз територія ремонтується, по сусідству зі старими бетонники скульптурами з’являються нові. А ще тут є справжній середньовічний замок, атракціони для дітей та озеро з лататтям.
І не забудьте привітатися з величезним Котом у Чоботях, що радо зустрічає гостей біля центрального входу у парк.

В спеку варто послухати спів пташок та прогулятися тінистими алеями серед рідкісних дерев і кущів на території дендропарку, що знаходиться на місці колишньої садиби Івана Асмолова, управителя цукрозаводчика Харитоненка. Територія парку охороняється, бо зараз у будівлі маєтку розміщується диспансер радіаційного захисту.

Залишившись в місті на довше, можете відправитися на декілька денний сплав по Пслу.

Фонтани

Фонтан «Садко» є ще одним популярним місцем серед сумчан. Тут призначають зустрічі, відпочивають на лавочках, фотографуються, бавляться з малечею та навіть купаються. Після повної реконструкції у 2010 році фонтан вечорами тепер ще й підсвічується, що додає йому загадкової та романтичної атмосфери.

Ще один невеличкий, можна навіть сказати контактний, фонтан можна знайти на Покровській площі. Фонтан за своєю формою також нагадує грудку цукру.

Стріт-арт

Прогулюючись Сумами звертайте увагу на глухі стіни будинків, арки та дворики, бо саме там причаїлися витвори сучасного стріт-арт мистецтва.

Сумську Джоконду, прибрану у вишиванку, можна знайти на тильному боці універмагу Київ.

Ви ще й досі вагаєтеся їхати чи не їхати у Суми? Даремно, збирайте наплічник і вирушайте в дорогу, Суми не дадуть вам сумувати.

Автор: Ольга Троханчук

Відгуки 0

Немає відгуків

Підпишіться на розсилку новин та пропозицій від discover.ua і наших партнерів

Натискаючи кнопку, ви погоджуєтесь із Правилами та умовами.