Ви мусите дозволити Javascript у вашому браузері для оптимальної роботи сайта і відображення розділів повністю.

Криворівня – місце, щоб набуватися

27.05.2024
10991

У гуцулів є таке класне слово – “набуватися”, що означає приблизно «бути в моменті, насолоджуватися». І це саме те, що хочеться робити в Криворівні – одному з найстаріших сіл Гуцульщини. Сюди у відпустку приїздили Іван Франко, Леся Українка та Михайло Коцюбинський, і саме тут Сергій Параджанов знімав «Тіні забутих предків». Там нереально гарна природа, добрі люди, круті музеї, смачнющі яблука та вурда і надихаюча атмосфера.

Підготували для вас невеличкий to do list в Криворівні від нашої авторки, яка нещодавно звідти повернулася. 

 

Пункт 1. Познайомитися з творчістю Параски Плитки-Горицвіт

Параска Плитка-Горицвіт – українська художниця, письменниця та фотографка, що більшу частину свого життя прожила у Криворівні. Вона цікавилася індійською культурою, була зв’язковою УПА, пройшла 10 років сталінських таборів, а повернувшися із заслання на першу зарплату купила фотоапарат і почала фотографувати. Українських жінок-фотографок ХХ століття можна перерахувати на пальцях однієї руки. І Параска Плитка-Горицвіт – одна з них. Нещодавно вдалося віднайти її фотоархів з майже 4000 знімків! А ще після себе мисткиня залишила тисячі унікальних витинанок, сотні рукописних ілюстрованих книг, ікони, малюнки, скульптури, безліч віршів та співанок, які гуцули досі співають на свята. Більше про неї читайте у матеріалі Bird in Flight.  

 

Зараз у Криворівні діє аж 2 музеї Параски Плитки-Горицвіт. 

Меморіальна хата-музей, де, власне жила і творила мисткиня. Зараз тут зберігається величезна частина творчого спадку Параски. Щоб потрапити у хату потрібно, заздалегідь домовитися з керівницею музею Василиною Харук. Пані Василина – родичка Параски, з якою та проводила багато часу. Екскурсія від неї – це щось неймовірне з унікальними історіями з життя та співанками на слова Параски Плитки-Горицвіт.

 

Телефон для бронювання екскурсії: +38 (097) 771 07 43 – Василина Харук 

А ще, біля меморіальної хати є велетенська гойдалка з видом на Карпатські гори та Чорний Черемош.

Інший музей присвячений Парасці Плитці-Горицвіт відкрила родина місцевого священика Івана Рибарука майже рік тому у центрі Криворівні. Музей складається з трьох зал:

  • біографічної з сімейними фото, особистими речами та документами Параски;
  • творчої, де розміщені ікони, ілюстрації, скульптури тварин та книги авторки;
  • кімнати, присвяченої фотографії. Також тут періодично проходять тимчасові виставки. 

 

Щоб потрапити в музей телефонуйте: +380 97 349 8199

Пункт 2. Відвідати хату-гражду із «Тіней забутих предків»

Якщо ви дивилися культовий фільм Сергія Параджанова, то точно впізнаєте цю хатину. Саме в ній за сюжетом жив Іван Палійчук. Насправді ж хата-гражда була збудована ще в 1858 році родиною Харуків і тут часто гостювали Іван Франко, Михайло Коцюбинський та Володимир Гнатюк. З 1993 року у дворі та кімнатах садиби облаштували історико-етнографічний музей, де зберігаються предмети гуцульського побуту ХІХ - ХХ ст. Рекомендуємо бронювати екскурсію, бо там купа цікавих експонатів та історій. Поряд з хатою працює сувенірна крамничка, де можна купити щось на згадку про подорож.

 

Пункт 3. Піднятися за справжньою гуцульською бринзою до єдиної в Україні діючої хати-гражди

Це точно буде сир з історією! Про неймовірні краєвиди, що відкриваються з полонини Ігрець на висоті близько 1300 метрів, про родину Марусяків, уже п’яте покоління якої живе в цій хаті і виготовляє сири з коров’ячого та овечого молока, про найтеплішу гостинність, найсмачнішу сирну дегустацію та гуцульський обід.

Для відвідин обов’язковий попередній запис за телефонами:

 

Господиня –  Любов Марусяк: +38 (097) 142 51 00

Гід – Ярослав Зеленчук: +38 (096) 560 61 66

Пункт 4. Пізнати історію та звичаї краю в Етнографічному музеї старожитностей Гуцульщини

Ярослав Зеленчук багато років збирав цю музейну колекцію і знає історію кожного експоната. Можна годинами слухати його розповіді про життя гуцулів у різні періоди. 

 

Що таке бартка і хто такі бокораші, який аксесуар обов’язково мав бути у гуцульської пані, як виглядали перші самогонні апарати, як на Гуцульщині з’явився алкоголь, на кого полювали місцеві, як виглядали бронежилети часів Першої світової війни? Це тільки маленька частина питань, відповіді на які ви дізнаєтеся у музеї. 

 

Для замовлення екскурсії телефонуйте: +38 (096) 560 61 66 – Ярослав Зеленчук.

Пункт 5. Спробувати гуцульський білий борщ та буришник

Менше ніж у 100 метрах від межі Криворівні у селі Верхній Ясенів знаходиться колиба «Згарда» – ідеальне місце, щоб закінчити день традиційною гуцульською вечерею. Деруни, вареники, банош, бограч, кулеша… але наш топ – білий гуцульський борщ з білого буряка на підкопченому бульйоні з гріночками з салом та смажена форель.

 

А ще приємний бонус на вечір – у «Згарді» можна замовити сауну. Звучить, як прекрасне доповнення до вечері, правда?

А що ж таке буришник? Це традиційний хліб, який мешканці Східних Карпат випікають із кукурудзяного борошна та картоплі. Його ми знайшли у місцевому супермаркеті «Розмай». 

 

У Криворівню можна сміливо приїздити на кілька днів і вам точно не доведеться тут сумувати. Крім наших 5 пунктів, у to do list можна ще безліч всього додати. Наприклад, відвідування музеїв Івана Франка та Михайла Грушевського, Дідову-аптеку, музей ретромобілів, походи за грибами, пікніки та сплави на Чорному Черемоші, а скільки ще всього цікавого у сусідніх селах! 

 

Нещодавно ми розповідали, які ще місця в Карпатах варто відвідати.

Але то вже інша історія.  

Відгуки 0

Немає відгуків

Підпишіться на розсилку новин та пропозицій від discover.ua і наших партнерів

Натискаючи кнопку, ви погоджуєтесь із Правилами та умовами.