Чи знаємо ми Київ? Чи прагнемо відкривати для себе його сучасність та історію? Ми прагнемо. І це надзвичайно цікаве заняття. А для цього, ми знімаємо фільми та ділимося своїми відкриттями зі своїми друзями, близькими та далекими.
Останній епізод із серіалу «Гра долі» – це історія Симона Петлюри. Він перебував у Києві. Жив на квартирах у друзів, тут познайомився зі своєю дружиною Ольгою. Мешкав у готелі Прага, коли вже став відомим політичним діячем. Але в нього не було своїх маєтків і помешкань. Тому після нього немає меморіальних музеїв. І ми шукали у Києві різні локації, які могли б нагадати епоху 20-х років 20-го століття. І дещо знайшли.
Якщо вам буде цікаво – ви зможете продовжити знайомство з унікальними місцями в Києві.
Це Музей видатних діячів. У центрі Києва на вулиці Саксаганського. Ця вулиця колись називалася Маріїнсько-Благовіщенською, тому що на ній була Маріїнсько-Благовіщенська церква. Але церкву знищили в 30-ті роки минулого століття, коли більшовики боролися з релігією. А потім вулицю назвали на честь одного з акторів із плеяди Корифеїв – Панаса Саксаганського. Так от, у Музеї видатних діячів – можна побачити, як жили колись такі відомі наші українці: Леся Українка і її мама Олена Пчілка, композитор Микола Лисенко, письменник Михайло Старицький. І їхні діти та родичі. Усі три будиночки були розміщені в одному дворі, а їхні мешканці були не просто сусідами, а друзями і однодумцями. І зараз усі будиночки – це один музей. Їх оточили великі сучасні будівлі, але вони лишень відтіняють затишний двоповерховий куточок старого Києва.
У Києві є меморіальні місця, які пов’язані між собою одною епохою, одним часом і мешканцями, які були між собою добре знайомі, або навіть дружили.
І тому дуже близьким по духу до Музею видатних діячів є Національний музей літератури. Це колишня колегія Павла Галагана. Він має таку давню і таку насичену історію, що її в одному дописі розповісти неможливо. Але цей будинок точно відвідували мешканці з вулиці Маріїнсько-Благовіщенської. А молодий Іван Франко, який не надовго приїхав до Києва зі Львова – а отже з-за кордону Австро-Угорської імперії, тут познайомився зі своєю майбутньою дружиною - Ольгою Хоружинською. Цей Національний музей літератури розташований просто біля станції метро Театральна. Зовні не дуже розкішний. А в середині – зовсім інше. Тільки одна його бібліотека – це просто перлина архітектури. Її дерев’яна зала з двоповерховими шафами, наповненими безцінними книжками – це щось неперевершене. І це неодмінно треба побачити. У цій бібліотеці хочеться засісти з книгою і зануритись у читання, забувши про усі клопоти світу.
Нашу літературно-книжкову тематику цілком може продовжити Будинок літераторів, де нині розмістилася Національна спілка письменників України. Це тепер улюблена локація кіношників. А раніше - колишній особняк багатого киянина під назвою «Маєток Лібермана», що на Банковій вулиці, просто навпроти Національного банку України. Там бувають екскурсії – і туди також варто потрапити.
Ось в такі цікаві локації привела нас постать Симона Петлюри. Він був пов’язаний з ними під час перебування у Києві. Адже це були важливі місця для киян. І сьогодні вони допомагають уявити час, епоху і події початку ХХ століття.
Таким чином будь-яка історична постать може занурити нас у таємничий світ минулих часів. Пізнавайте світ. Пізнавайте своє місто. Пізнавайте столицю України. Вона така давня і цікава. Шукайте і насолоджуйтеся прекрасними відкриттями.
Текст і фото: Галина Криворчук