Прогулюючись вулицями Верхньої Хортиці уважно дивіться по сторонам - то тут, то там зустрічаються нетипові для півдня України будинки. Дізнайтесь, які легенди пов’язані з об’єктами, що оточують поселення менонітів!
Ця протестантська деномінація була заснована в Цюріхі в 1525 році під час Швейцарської реформації.
Одним з головних постулатів менонітів, крім традиційної для більшості протестантів безумної довіри до Біблії, була їх особлива соціальна позиція. Меноніти традиційно не визнавали судові тяжби, військову присягу і особливу військову службу, що робило їх ворогами не тільки панівної церкви, але й держави. Це і стало основними причинами багаторічних поневірянь менонітів по світу. Боронивши свої ідеї та принципи, меноніти шукали землю, де б вони могли спокійно працювати та вірувати так, як вони того хотіли.
На той час російська імператриця Катерина ІІ своїми маніфестами дозволила вільно селитись на наших землях іноземцям з метою освоєння вільних земель та розвитку сільського господарства та економіки в цілому.
На кінець ХІХ століття Хортицький менонітський округ включав в себе 18 колоній. Першопоселенцям було обіцяне вільне віросповідання, звільнення від військової служби та надавалось багато пільг.
Згідно менонітським легендам, у той момент, коли перші колоністи прибули до річки Верхня Хортиця, прогримів грім, хлинула страшна злива. Першим надійним укриттям для обозу переселенців стала розлога крона вже тоді величезного дерева. У 1789-му нашому дубу було вже близько 500 років. З того моменту Запорізький дуб вважається захисником людей та є дуже шанованим у середовищі менонітів, а дубовий листочок, який ви покладете у гаманець є могутнім оберегом.
Близько 20 хвилин пішки в бік від поселень, і ось з’являється балка Партизанська, з якою пов'язано безліч цікавих історій. Під час війни тут дійсно ховались партизани, звідки й пішла ця назва.
У 1902 році тут було збудовано залізницю Запоріжжя-Кривий Ріг, на шляху якої побудовано декілька тунелей. Ці тунелі будували саме меноніти, які на той час тут мешкали.
Про тунелі теж ходять різноманітні легенди: мовляв, їх будували для проїзду танків під час II Світової війни. Однак це не так. Призначення тунелів легко побачити під час сезону дощів або навесні, після танення снігів, коли по ним фактично неможливо пройти через потоків води.
Прогулюючись вулицями Верхньої Хортиці уважно дивіться по сторонам - то тут, то там зустрічаються нетипові для півдня України будинки. Гострі високі дахи з парою арочних вікон на фронтонах та міцні стіни з темної цегли, що збудовані з використанням особливої «фламандської кладки».
Радимо побачити неймовірну архітектуру менонітського поселення на власні очі.
Джерело: https://zaporizhzhia.city