Ви мусите дозволити Javascript у вашому браузері для оптимальної роботи сайта і відображення розділів повністю.

До Львова за мистецтвом: топ-5 галерей міста

06.09.2024
1384

Львів часто називають культурною столицею України. І це не просто так. Ще 2009 року він отримав цей статус офіційно від Державної служби туризму і курортів України. Звісно, що за цей час багато чого змінилося. Ми не експерти в титулах, але точно знаємо, що останні роки місто все більше перетворюється на рай для арт-ловерів. Поряд з уже культовими «Зеленою канапою» і «Дзигою» продовжують відкриватися нові круті інституції. Сьогодні у фокусі нашої команди галереї сучасного мистецтва. І ось наш топ 5. 

Львівський муніципальний мистецький центр

Мистецький центр на Стефаника став першим в Україні, що був створений за сприяння міста і функціонує за рахунок комунального фінансування. Але це далеко не єдина його особливість і ви зрозумієте про що ми ще перед входом до центру. Адже він знаходиться в одній із перших неоготичних будівель Львова, де раніше була друкарня. 

Історії про ревіталізацію та облаштування інтер'єрів мистецького центру можна розказувати довго, але ми не будемо цього робити, про це написано і знято уже чимало. Навіть на Archdaily (топове медіа про архітектуру) стаття є. Скажемо лише одне, скільки разів би ми не бували в ЛММЦ завжди помічаємо якісь нові деталі декору: чи то колекції вінтажного посуду, чи залишки плитки Івана Левинського (відомого українського архітектора), чи неймовірно круті люстри в кав’ярні, чи супер рідкісні видання на бібліотечній полиці.

Що ще особливого в ЛММЦ? Власне формат його роботи. Простір включає:

  • 3 виставкові зали площею 100 кв.м, зі змінними експозиціями переважно українських митців;
  • хол/лекційна залу – тут часто проводять кінопокази, дискусії, презентації та інші події;
  • зону для роботи – так-так, мистецький центр також може слугувати коворкінгом;
  • кав’ярню зі спешелті кавою та десертами  «Альтернативна кава»;
  • затишний дворик;
  • медіатеку;
  • крамничку з мерчем, арт-зінами, листівками, стікерами, касетами тощо.

І ще одна величезна перевага центру на Стефаника – він працює щодня і до пізна. Тож навіть у понеділок чи ввечері будь-якого дня мистецтвофілам у Львові є куди піти.    

МОТ 

Похід до ЛММЦ можна сумістити з відвідуванням виставки МОТ, яка знаходиться майже навпроти, на площі Гасина. Так, саме в тій дивній споруді із контейнерів. Це тимчасовий культурний простір від don’t Take Fake спроєктований зірковим архітектурним бюро Слави Балбека.

Це єдиний мобільний виставковий простір в Україні такого формату, який уже приймав гостей у Києві, Львові та Луцьку. До 22 вересня тут триватиме експозиція створена в колаборації з об’єднанням The Collectyv. Вона поєднує сучасний живопис, скульптуру, стрітарт та відеоінсталяції на тему швидкоплинності та нового досвіду проживання життя. 

JAM Factory

Раніше ми вже розповідали про ревіталізований завод  «Галичскло», у якому зараз знаходиться культова фестивальна локація країни, місто в місті – !FESTRepublic. А наприкінці минулого року неподалік нарешті відкрилася JAM Factory – мистецький центр у приміщенні колишньої фабрики повидла. А ще раніше там знаходилася відома лікеро-горілчана фабрика  «Йозеф Кронік і син». Більше про історію цієї неоготичної будівлі і району, де вона розташована, можна дізнатися в тематичному музеї в одному із корпусів. Там дуже цікаво. Як мінімум ви дізнаєтеся:

  • який алкогольний напій обожнювали галичани
  • чому Знесення називали кримінальним мікрорайоном
  • як з династії годинникарів вийшли гуральники, які постачали спиртне на імператорський стіл
  • у чому продавали лікери та вина 100 років тому
  • коли і чому вина змінилися на джеми та консервацію  

Крім історичного музею, на території комплексу облаштовані:

  • кілька виставкових залів зі змінними експозиціями;
  • Jam Bar з терасою, з панорамним видом на Високий Замок;
  • Авдиторія – простір, де проходять дискусії, лекції, концерти та перформанси;
  • Jam Cafe з інтернаціональною кухнею;
  • Air Space (artist-in-residence-space) – мультидисциплінарний простір, який об’єднує мистецьку майстерню для резиденцій із затишним подвір’ям для зустрічей та спілкування.

Центр інтелектуального мистецтва «Меркурій»

Цього року культурна мапа Львова поповнилася ще однією крутою локацією. 

«Меркурій» – це мистецький центр розташований у колишньому будинку «Укрсоцбанку» на площі Адама Міцкевича. Його арт-директор Богдан Мисюга був також співзасновником Музею модернізму при ЛГМ ім. Б. Возницького та творцем поняття «Інтелектуальне мистецтво». Саме за його принципами і працює «Меркурій».

Простір центру поділено на п’ять тематичних блоків: мистецтво індивіда, мистецтво прогресу, мистецтво моральної опозиції, мистецтво цинічного дискурсу та мистецтво дієвих інтелектуалів. Експозиції в них постійно змінюються. У фондосховищі «Меркурію» близько 6000 робіт українських митців 20 - 21 століть. Також є 2 реставраційні майстерні та діє Альтернативна художня школа «Меркурій». А ще тут можна купити класний мерч та друковану продукцію у крамничці біля рецепції.

Я Галерея

Львівська Я Галерея була відкрита 2019 року колекціонером, музикантом та мистецтвознавцем Павлом Гудімовим у розкішній сецесійній будівлі початку 20 століття. Всередині збереглися історичні інтер’єри, колекція пічок і меблів, що відтворюють дух тогочасної епохи. І серед них експонуються твори переважно українських митців 20 - 21 століть, а також проводяться лекції та майстер-класи, круглі столи, дискусії, презентації та перформанси. 

Також артцентр започаткував степендіальну та освітню програми, видавництво мистецької літератури Артбук, проєкт-розвідку недослідженої території урбаністичного наївного мистецтва України та інші проєкти з дослідження сучасного вітчизняного мистецтва.

В одному із залів галереї облаштована мистецька бібліотека та крамничка.

Цього року у Я Галерея з’явилося ще одне виставкове приміщення – «Пентхаус» розташований у будинку початку 20 століття на вулиці Зеленій. Тут зібрані колекційні меблі та відновлені стіни до першого ремонту. Програма цієї галереї буде складатись з колекційних експонатів. Також заплановані кураторські екскурсії, тож слідкуйте за анонсами.

Здається, час влаштувати арт-тур до Львова?

Відгуки 0

Немає відгуків

Підпишіться на розсилку новин та пропозицій від discover.ua і наших партнерів

Натискаючи кнопку, ви погоджуєтесь із Правилами та умовами.