Ви мусите дозволити Javascript у вашому браузері для оптимальної роботи сайта і відображення розділів повністю.

Час погратися з небезпекою: 9 місць для заняття рафтингом в Україні

10.12.2021
9855

Усім любителям мокрих пригод і адреналіну приготуватися – надворі пора рафтингу. Беремо надувні рафти, плоти або тюби і поїхали сплавлятися на стрімких гірських річках, що вже поповнилися водами талих снігів і стрімголов мчать над порогами. Так, рафтинг досить екстремальне заняття, але боятися його не варто. Воно не вимагає якихось особливих навичок, головне – хороша фізична підготовка, екіпіровка і правильно обраний маршрут.

Варто пам’ятати, що хорошій річці потрібен хороший рафтер, тому подбайте про одяг і спорядження. Обов’язково візьміть гідрошкарпетки, гідрочеревики та перчатки, а якщо плануєте сплавлятися весною, то потрібен ще неопреновий гідрокостюм з довгими рукавами і штанами. Ну, і звичайно, ніхто вас не пустить на білу воду без захисного шолома і рятувального жилета.

За складністю маршрути поділяються на 6 рівнів:

  • перший і другий – найпростіші, на них варто зупинитися новачкам 
  • третій – вже для більш досвідчених рафтерів. Такі маршрути більш екстремальні і потребують вміння лавіювати в потоці.
  • четвертий рівень обирають рафтери зі стажем, готові до небезпеки, необхідності швидко реагувати та застосовувати різні техніки в проходженні маршруту.
  • п’ятий та шостий рівень найскладніші і під силу лише справжнім професіоналам.  

В Україні лише одиничні маршрути мають  4-ту категорію складності, решта переважно 2-го та 3-го рівнів.

Помчали дивитися, що пропонують рафтерам українські річки.

1. Чорний Черемош

Логічно, що почнемо ми з Карпат. А саме з гірської річки, води якої щороку носять тисячі рафтів і приймають найбільше національних змагань – Його Могутність Чорний Черемош. Річка протікає вздовж Чорногірського хребта, минаючи полонини, урвища та ховаючись в лісах. Сезон спусків тут починається з квітня, коли розтають сніги. Влітку річку живлять проливні дощі, тому спуски на Чорному Черемоші продовжуються аж до жовтня.

Рафтерам пропонуються різні маршрути з найвищим рівнем складності 3. Найекстремальніша і найбільш популярна ділянка простягається на 8 км  між найвисокогірнішим селом Дземброня і Красником і включає пороги «Білий кінь», «Берди», «Дземброня», «Середній Гук», «Малий» та «Великий Гук».

Вздовж  цього маршруту і трохи вище до Верховини зосереджені основні рафт кемпи. Серед найбільш відомих – табір «Білий Слон» біля Дземброні. Крім організації сплавів з інструкторами, вони також пропонують послуги розміщення в наметах, бунгало або котеджах, смачну карпатську кухню та сауну.

Або ж можете звернутися до професіоналів з рафт табору «Скита». З квітня по липень вони організовують сплави формату «все включено» за більш складними маршрутами 3-ї категорії з гідами сертифікованими в міжнародній рафтинговій організації, а вже серпень-вересень присвячують простішим спускам.

Контакти організаторів:

2. Білий Черемош

Сплави по Білому Черемошу більш складні, ніж по Чорному завдяки ступінчастому ухилу річки, значним перепадам висоти між порогами, крутим заворотам та вузькому гирлу. Найбільш екстремальні  пороги «Халява», «Дудки», «Ворітця», «Яблуницькі сходи» мають 4-ту категорію складності і приборкувати їх приїздять лише досвідчені рафтери. Щоправда, час на це дуже обмежений. Сезон спусків на Білому Черемоші триває лише весною, коли сходить сніг. До речі, через невелику глибину і ширину сплави проводяться переважно на каяках і байдарках.

Ще одна особливість річки те, що вона протікає малозаселеною місцевістю, тому це наша рекомендація для тих, хто хоче максимально усамітнитися з гірською природою і рафт командою. Саме через таку необжитість Білий Черемош вважається однією з найчистіших річок Карпат.

Організувати сплави тут допоможуть ті ж команди з таборів «Білий Слон» або «Скита».

Контакти організаторів:

3. Прут

Прут – річка із складним характером. Саме на ній знаходиться найважча в Україні ділянка для приборкувачів білої води – водоспад Пробій біля Яремче (4-та категорія). Далеко не кожному навіть досвідченому рафтеру дозволяється йти на нього. Загалом маршрут спуску поділяється на 3 відрізка. Спочатку найекстремальніші і найбільш кайфові  40 км між Ворохтою та Яремче, далі 14 км середньої складності до Делятина і потім переводимо дихання в спокійній течії, що нестиме ваш рафт чи байдарку понад 150 км до Чернівців.

Більшість сплавів на Пруту проводяться в період високої води, що стартує в липні і триває до середини осені.

Ті ж таки «Білий Слон» та «Скита» прийдуть на допомогу бажаючим приручити бурхливі води Прута.

Контакти організаторів:

4. Тиса

Тиса класна своєю різноманітністю і динамікою. Сплав по ній – ніби біг з усіми можливими перешкодами: пороги 1-4 категорії складності, мілководдя, каскадні зливи, виступи вулканічних порід, прижими, бочки. І все це затиснуте між стінами каньйону. Найпопулярніший відрізок маршруту простягається на 8 км від Ясині до Рахова і включає 6-7 порогів різної складності. Сезон сплавів припадає на весну і триває досить мало: квітень - початок травня.

Команда «По Тисі разом» організовують сплави тривалістю від кількох годин до двох днів, поєднуючи екстрим з відвідуванням локальних пам’яток та пікніками на природі.

Крім них, є ще Wildtour, які уже близько 10 років спеціалізуються на проведенні сплавів в тому числі і по Тисі.

Контакти організаторів:

5. Свіча та Мізунка

Річка Свіча і її притока Мізунка – така собі прихована перлина Карпат для рафтерів. По-перше, до них складно дістатися, по-друге, застати тут підходящий рівень води ще та задача. Сезон сплавів тут один з найраніших – початок березня, але водночас і найкоротший, бо вже в квітні вода може піти. Але якщо все ж вдасться зловити момент, то 60 км маршруту по Свічі з купою складних порогів, каскадів і бочок точно виправдають очікування.

Найцікавіша ділянка маршруту пролягає між Мислівкою і Вигодою. Мізунка славиться лише одним порогом, але ж яким – це Мізунський водоспад 4-ї категорії складності з бірюзовою водою. Загалом маршрути вважаються досить складними через перешкоди і холодну воду (3-4 °C). Тому якщо ви новачок, то на Мізунку вас точно не пустять.

Допоможуть зловити воду на Свічі і Мізунці Ture та Центр рафтингу. Вони організовують дводенні тури з проживанням та харчуванням.

Контакти організаторів:

6. Стрий

Переїжджаємо з Карпат на Львівщину. Тут серед Бескидів протікає річка Стрий, яку теж облюбували рафтери. Щоправда течія її досить спокійна, має небагато порогів переважно 1-2 рівня складності, тому вона ідеально підійде для початківців. Прекрасні краєвиди з найвищою горою Львівщини вражають в саме сердечко і роблять цей маршрут одним з найгарніших в регіоні.

Сплавлятися тут іноді можна з кінця лютого, але розпал сезону припадає на квітень.

Сколівський рафтинг центр пропонує 5 маршрутів сплавів по річці Стрий на різних ділянках протяжністю від 15 до 30 км.

Або ж можна звернутися до Центру рафтингу у Львові.

Контакти організаторів:

7. Опір

Опір, що протікає в Синєвицькому каньоні, є найпопулярнішою і найскладнішо річкою для сплавів на Львівщині. Деякі пороги мають 3-й рівень складності, на маршруті можуть траплятися бочки і шивери.

Як і на Стрию сезон сплавів тут може починатися з кінця лютого і триває всю весну. Маршрутів для рафтингу існує безліч: від кількагодинних до дводенних з поєднанням Опору зі Стриєм. Кількагодинні маршрути для початківців стартують зі Сколе, а коли рівень води в річці з настанням літа падає, то звідси починаються всі сплави. Більш складні маршрути у період високої води виходять із Славського.

Допоможуть в організації рафтингу на р.Опір уже знайомі нам Сколівський рафтинг центр, Центру рафтингу у Львові або «Скита».

Контакти організаторів:

8. Дністер

Рафтинг однією з найдовших річок України скоріше не про екстрим і небезпеку, а про релакс і неймовірну природну красу. Сплави проводяться переважно на рівнинній частині Дністра. Тут немає порогів, але є височенні стіни Дністровського каньйону, печери, гроти, водоспади, острови, замки на берегах.

Сплавлятися можна з квітня по жовтень, але гарячий сезон припадає на травень - вересень. Варіацій маршрутів безліч: від одноденних до турів тривалістю в цілий тиждень і протяжністю понад 100 км.

Вирушити вплав Дністром можна на каяках або байдарках з компанією Ture. З ними можна пройти 130 км вздовж диких нетронутих берегів від села Нижнів до Заліщиків. До речі, спокійну воду можна буде компенсувати додавши в подорож екстриму  від польоту на дельтаплані. Або ж для супер витривалих у Ture є марафони, коли 100-кілометрові дистанції долаються за 1 день.

Крім того, по Дністру сплавляють і команди Центру рафтингу та Тернопільського турклубу.

Контакти організаторів:

9. Південний Буг

Південний Буг – руйнівник міфу про те, що екстремальний сплав може бути тільки на гірській річці. Це єдина рівнинна річка в Україні, що має пороги 2-3 рівня складності (Стрільченські, Печерські, Мигійські, поріг Міцкевича, Київський, Забузький млин, Гард та інші). Найпопулярнішою ділянкою для спусків є відрізок в 40 км на території природного комплексу «Гранітно- степове Побужжя» в Миколаївській області, що входить до найстаріших ділянок суші континенту. Саме тут знаходяться Мигійські пороги, які в першу чергу асоціюються з рафтингом на Південному Бузі.

Саме по цьому маршруту ви найчастіше з кінця березня до початку осені бачитимете пропозиції від організаторів сплавів. Серед них вже знайомі нам Ture з кемпінгом «Зелена черепаха» та  команда «Мигея рафтинг тур». Більш спокійні сплави по Південному Бугу проводять у Вінницькій області професіонали з Extreme Life.

Контакти організаторів:

Отже, час гребти до пригод. Українські річки вже чекають.

Автор: Ірина Макуха 

Відгуки 0

Немає відгуків

Підпишіться на розсилку новин та пропозицій від discover.ua і наших партнерів

Натискаючи кнопку, ви погоджуєтесь із Правилами та умовами.