Ви мусите дозволити Javascript у вашому браузері для оптимальної роботи сайта і відображення розділів повністю.

Борислав – галицьке пекло та Ельдорадо в одному флаконі

21.05.2024
2549

“Ласкаво просимо в край, де течуть сіль та нафта!” Такими словами 1880 року зустрічали австро-угорського імператора Франца Йосифа в Бориславі – єдиному місті світу, що стоїть безпосередньо на нафтогазовому та озокеритовому родовищах ще й з джерелами мінеральних і лікувальних вод. 

Перша письмова згадка про Борислав датується 1387 роком. Саме тоді польська королева Ядвіга приїздила сюди закупитися сіллю. У 19 ст у місцевості уже активно видобували нафту та озокерит. А після того, як 1853 році Йоганн Зег винайшов технологію переробки цих речовин на нафтопродукти і парафін (відповідно), настав зоряний час для Борислава. То була справжня “нафтова лихоманка”. Шукати поклади чорного золота сюди приїздили з усього світу. Дехто вигравав нафтові свердловини в казино, а дехто – продавав усі свої статки, щоб вирушити в Борислав на пошуки багатсв. Свої свердловини тут мали Рокфеллер і брати Нобелі, які навіть підірвали шматок гори Маґестра тестуючи динаміт, звісно, у пошуках нафти.

На початок 20 ст у місті існувало понад 12 тисяч свердловин та копанок, а загалом нарахували близько 100 тисяч спроб знайти тут нафту усіми відомими на Землі методами. Борислав був третім найбільшим центром нафтовидобутку у світі, забезпечуючи 5% загального видобутку! 

Його називали “Галицькою Каліфорнією” та “Галицьким Ельдорадо”. А ще – “Галицьким пеклом”, бо не було ні дня, щоб тут нічого не горіло. Пожежу на найбільшій свердловині “Оіл Сіті” не могли загасити так довго, що встигли навіть прокласти до неї залізницю і придумати особливий “Бориславський метод” приборкування вогню. Так у Бориславі з’явився найстаріший полігон, де пожежники з усього світу по сьогоднішній день вчаться гасити нафтові пожежі. 

Саме в Бориславі виникла перша в Європі і друга в світі електрична станція, перший газопровід, телефонна лінія, акційна спілка. А з Відня сюди навіть пустили швидкісні рейкові автобуси – торпеди-люкс. 

Ось така неймовірна історія міста. Цих вихідних ми вирушили туди, щоб подивитися, чим живе Борислав сьогодні і чи пам’ятає про свою колишню велич. О, ще й як пам’ятає! Зібрали для вас підбірку місць, де ви точно зможете в цьому переконатися і просто насолодитися містом. Отож, зберігайте маршрут для вихідних в Бориславі від Discover Ukraine.    

Бориславський історико-краєзнавчий музей

Ідеальне місце старту, щоб одразу дізнатися усе найголовніше про Борислав:

  • географію та історію міста (від часів мамонтів до сьогодення);
  • яких тварин та рослини можна зустріти в околицях;
  • на які природні скарби багатий Борислав;
  • які видатні постаті з ним пов’язані;
  • яким був побут та культура місцевих жителів;
  • що цікавого подивитися в місті.

Експозиція розміщується на двох поверхах історичної будівлі, яка за свої понад 100 років була офісом нафтової фірми, катівнею НКВС, РАЦСом, а з ініціативи В’ячеслава Чорновола на початку 1990х стала музеєм. Крім постійної експозиції тут також є зал для художніх виставок та різноманітних заходів.

Бориславський міський парк культури та відпочинку

Одразу за краєзнавчим музеєм знаходиться головний парк Борислава і такого ви точно більше ніде не знайдете. Хіба ще є десь парк на території нафтових полів, де по сусідству з деревами та атракціонами досі функціонують нафтові верстати гойдалки, які ще й виконують роль арт-об’єктів?!

А ще тут знаходиться скейт-парк, мотузковий парк та найбільший у західному регіоні ворк-аут майданчик. 

Після такої кількості інформації в музеї та активностей в парку, дуже імовірно, захочеться підкріпитися. Маємо ідею – пікнік в цьому ж парку зі смачними круасанами або бургерами з місцевого закладу Veterano Croissant.

Аптека-музей Йоганна Зега

Тепер черга улюбленої локації в бориславському парку – аптека-музей Йоганна Зега – засновника першої бориславської аптеки та винахідника, через якого і почалася та “нафтова лихоманка”. Дуже рекомендуємо бронювати екскурсію. Вона супер інтерактивна і буде цікава як для школярів, так і для дорослих. Ви дізнаєтеся:

  • скільки сотень видів нафти є у світі та скільки з них видобувають у Бориславі;
  • як бориславці допомогли Миколі Теслі;
  • навіщо дошки для будівництва хат роками вимочували в нафті;
  • як виготовляли ліки у 19 ст;
  • чим прославився Роберт Домс та Йоганн Зег;
  • чому панянки ходили на побачення з лампами;
  • як виглядає столітній щоденник життя нафтової скважини та купу інших цікавих фактів про історію Борислава і нафтопромисел. 

А ще на вас чекають запальні (у всіх сенсах) експерименти і вікторина із приємними подарунками.

Вартість екскурсії 250 грн. 

Замовити можна на сторінці музею в соцмережах або за номером +380668086899.

Скансен “Карпатська хата”

Тепер переносимося із зіркового промислового центру в куточок бойківського села, що відтворив у своєму музеї Сергій Силантьєв. Скансен складається з двох автентичних дерев’яних хат, віком майже 200 років, та комори – шпихліра (1861 року). Варто лише зайти всередину – і наче телепортуєтесь у 19 ст: кімнати обставлені старовинними меблями, колекції посуду, старожитностей, предметів декору ручної роботи. 

Але навіть тут не обійдеться без “нафтових історій”. Адже прямо на музейному подвір’ї знаходиться нафтова дучка, де булькоче чорне золото. Ну і ще одна фішка господаря – частування кавою звареною на місцевій воді “нафтуся”, багатій на сірководень.

До речі, бориславці мали свій особливий напій – каву Святої Барбари, названу так на честь покровительки міста. При приготуванні в напій додавали червоний перець і вважали його своєрідним енергетиком, який пили перед роботою нафтовики. 

Телефон для замовлення екскурсії: +380731813668

Церква Святої Анни

Цей неоготичний костел зводився у 1902 році для місцевої римо-католицької громади за підтримки працівників та підприємців з компаній нафтового та озокеритного промислу. Потім будівля належала то УГКЦ, то православній церкві; за часів СРСР тут був склад солі, магазин  меблів, похоронне бюро, краєзнавчий музей, а зараз храм став важливим паломницьким центром греко-католиків. І не дарма, адже тут зберігаються мощі більше 50 святих, в тому числі Томи Аквінського, апостолів Петра, Павла, Андрія Первозванного тощо. Особливу атмосферу всередині церкви створюють яскраві вітражі. 

Вулички Борислава – це своєрідний заповідник архітектури функціоналізму. Тут збереглися десятки будівель міжвоєнних років дуже цікавих форм. Наприклад:

  • Будинок колишньої громадської ощадної каси (1929 р.; вул. Т.Шевченка, 2);
  • Адміністративний будинок управи Борислава (1930-ті рр.; вул. Карпатська Брама, 14);
  • Будинок пошти (1930 - 1932 рр.; вул.Данила Галицького, 32).   

Ви точно знайдете на багато більше їх просто прогулюючись вуличками міста.

А закінчити день пропонуємо заходом сонця на вершині гори Маґестра (625 м) з неймовірною панорамою на Борислав і Бескиди. Піднятися туди можна на підйомнику гірсько-лижного курорту “Буковиця”. 

Відгуки 0

Немає відгуків

Підпишіться на розсилку новин та пропозицій від discover.ua і наших партнерів

Натискаючи кнопку, ви погоджуєтесь із Правилами та умовами.