Ви мусите дозволити Javascript у вашому браузері для оптимальної роботи сайта і відображення розділів повністю.
Insta place

Свято-Варваринський жіночий монастир

Монастир побудований у стилі раннього барокко (його південний фасад, який завершується трикутним фронтоном, знищений зовсім недавно). Увесь комплекс займав видне місце з-поміж архітектурних ансамблів України періоду раннього барокко.
Подобається
Поїхали!
Додати до подорожі

Свято-Варваринський жіночий монастир

Монастир побудований у стилі раннього барокко (його південний фасад, який завершується трикутним фронтоном, знищений зовсім недавно). Увесь комплекс займав видне місце з-поміж архітектурних ансамблів України періоду раннього барокко.

Дзвіниця над в’їзною брамою монастиря споруджена наприкінці позаминулого століття і зруйнована на початку 1920-х років. Монастир ліквідовано після вересня 1939 року. Нині тут - Дубенський онкологічний диспансер, а монастир переживає часи становлення, але вже півтора роки тут постійно звершуються богослужіння. Та найпотаємнішим є те, що тут знаходиться велика святиня Православної Церкви – капсула з частками мощів невинно убієнних у Вифлеємі немовлят, що мученицьки постраждали за Христа.

Сучасний православний Свято-Варваринський жіночий монастир в Дубно діє з осіні 2004 року, але має цікаву багатовікову передісторію. Обитель відроджується в історичних приміщеннях монастиря кармеліток на північному краю міста.

Монастир кармеліток у Дубно був заснований Анастасією Чернецькою в 1660 році. За іншими даними, він був заснований в 1702 р. княгинею Теофілою-Людвикою Любомирською. Але будівлі монастиря з`явились не того ж часу: костел датується ще 1630 роком, а монастирський корпус – 1686 роком. Тепер важко встановити, чи корпус з келіями побудовано для вже існуючого монастиря, чи монастир засновано тоді, коли вже існували будівлі для нього.

Монастиреві належало село Знесення (згодом передмістя Дубна).

Костел був побудований у стилі раннього бароко. Його південний фасад був завершений трикутним фронтоном, який знищено недавно.

Келії містяться в корпусі, що має форму літери Г. Будівля двоповерхова, вздовж переднього фасаду проходить відкрита арка-галерея. Головний вхід оформлений бароковим порталом з трьома ліпними вазами вгорі. Увесь комплекс займає видатне місце серед архітектурних ансамблів України періоду раннього бароко.

При монастиреві був сад, город і пасовисько; черниць в ньому було під кінець його більше як 200-літнього існування близько 18-ти. Вони займались, між іншим, вихованням дівчат. В народі черниць називали панєнками. Це дало назву вулиці, що вела в монастир – Панєнська (тепер вул.Шевченка).

В часи існування монастиря кармеліток дорога до православного Чеснохрестського монастиря вела тільки через браму цього католицького монастиря, іншого проходу не було. Начальниця кармеліток звеліла замкнути монастирські ворота і ченці Хрестовоздвиженського монастиря були замкнені у своєму монастирі, наче у в`язниці. Почаївська лавра, якій належав Чеснохрестський скит вимагала передачі всього кармелітського монастиря Хрестовоздвиженській пустині. Було це у 1867 р., а справа закінчилась у 1890 році, коли вся територія кармелітського монастиря разом з будівлями за царським указом була передана Хрестовоздвиженській пустині, а черниці були переведені в інше місце. Перед від`їздом вони знищили в монастирі все, що можна було знищити, - вікна, підлоги, грубку, а землю та будівлі передали в фіктивну оренду. Та православне відомство, прийнявши все, досить скоро все відбудувало, в т.ч. костел, який було перебудовано в храм на честь прп. Іова Почаївського.

Над в`їзною брамою було надбудовано дзвіницю в православному стилі, а над костелом – високий шпиль з банею. Та з приходом польської влади після 1920 року ці надбудови було знищено, а сам комплекс було передано католицьким ченцям-кармелітам босим.

Та ченці господарювали в ньому недовго: незабаром монастир перейшов до католицьких черниць – сестер Провидіння. Ці черниці вели при монастирі професійне училище для дівчат, де крім загальноосвітніх предметів навчали домашнього господарства, крою та шиття. В цьому училищі навчались дівчата не тільки поляків, але й православних українців.

Після вересня 1939 р. монастир було ліквідовано, а приміщення було пристосовано для інших цілей. Зараз там міститься онкодиспансер. У 2004 році за згодою керівника Дубнівського міжрайонного онкологічного диспансеру пана Петра Комісарука тут виділили кімнати для домової церкви та під келії для насельниць монастиря. Організацію жіночого монастиря в честь святої Варвари з благословіння Високопреосвященнійшого митрополита Даниїла благословив ігумені Анні (Кулінець), яка з 2001 року виконувала обов`язки настоятельки Свято-Миколаївського жіночого монастиря в м.Дубно, а пізніше в 2002-2004 рр. була настоятелькою жіночого монастиря Різдва Христового в м. Володимир-Волинський, що на Волині.

Стараннями матушки-ігумені та її помічниць в монастирі організовано регулярні богослужіння, духовенство та сестри опікуються хворими онкологічного диспансеру. В обителі є багато святинь Православної Церкви, у тому числі частки мощів святих: великомучениці Варвари та великомученика й цілителі Пантелеймона; прп. Агпіта, цілителя Києво-Печерського та прп. Іова Почаївського; одного з убієнних у Віфлеємі младенців.

Детальніше
Сховати
Оцінки Відгуки 0

Рівненська область, вул. Тараса Шевченка, 54, Дубно

50.426651558278955 | 25.741224314680494

Відгуки 0

Немає відгуків

Що подивитись

Церкви, костели, монастирі

Римо-Католицький костел святого Яна Непомуки

вулиця Князя Острозького, 18, м.Дубно

Фортеці, замки, палаци

Дубенський замок

вул. Замкова, 7, Дубно

Церкви, костели, монастирі

Кафедральний собор святого пророка Іллі

вул. Данила Галицького, 13, Дубно

Церкви, костели, монастирі

Церква святого Миколая, Дубно

вул. Данила Галицького, 28, Дубно

Пам'ятки будівництва і архітектури

Луцька брама

вул. Д. Галицького, 32, Дубно

Церкви, костели, монастирі

Велика синагога (м. Дубно)

вул. Кирила і Мефодія, Дубно

Церкви, костели, монастирі

Спасо-Преображенська церква

вул. І. Франка, 21б,м. Дубно

Фортеці, замки, палаци

Тараканівський форт

вул. Львівська, Тараканів, Дубенський район

Пам'ятки будівництва і архітектури

Козацький редут

Семидуби, Дубенський район

Фортеці, замки, палаци

Палац Ходкевичів

вул. Івана Франка 1Б, Млинів

Церкви, костели, монастирі

Джерело Св. Анни

вул. Лесі Українки, Онишківці

Де поїсти?

М'ясний ресторан

Terrace Grill

вул. Замкова 7а, м.Дубно

Підпишіться на розсилку новин та пропозицій від discover.ua і наших партнерів

Натискаючи кнопку, ви погоджуєтесь із Правилами та умовами.