Тут, на високому березі річки Орелі, було збудовано фортифікаційну споруду. Все, як годиться – земляний вал, дубовий палісад, високі стіни. А за ними – невелике містечко, де від ворогів ховалися звичайні люди. Назва пішла від невеликого червоного полотнища, що звалося китайкою – коли ворог наближався до стін, полотнище знімали.
Багато всього бачили ті стіни – повстання та напади, військові гарнізони та мирних жителів. Цікаво, що у селі дуже швидко розповсюдилася радянська влада – перші її представники з’явились тут в 1917, а вже у 1923 був партійний осередок, а ще через п’ять років – колгосп, один з перших на Дніпропетровщині.
З пам’яток історії та архітектури у Китайгороді збереглися церкви – Миколаївська, Святої Варвари та Успенська. Кожна з них – справжній витвір мистецтва, час побудови – ХІХ ст. А серед природних чудес не можна не згадати про гору Калитву, що в давні часи слугувала торговцям у якості покажчика, бо саме тут розходилися три великі гілки Шовкового шляху – до Криму, Кавказу та Приазов’я. Цікаво, що саме тут, де нині є гора, вчені відкопали череп мамонта, який можна побачити у історичному музеї м. Дніпра. А згідно з легендами під масивами каменю заховано козацькі скарби.
Дніпропетровська область, с. Китайгород, Царичанський район
48.902787 | 34.424538