Рівнинний характер Запорізької області нерідко вводить в оману навіть досвідченого туриста. Опинившись на Бeльмак-Могилі, складно повірити, що знаходишся на найвищій точці області. Насправді її висота над рівнем моря складає небагато–немало 324 м.Слово «Бeльмак» із тюркської перекладається як «головна висота» або «розділяти». І та, й інша назва в повній мірі відповідає дійсності. Бeльмак-Могила — головний водорозділ рік, що протікають на південь в Азовське море та на північний-захід — у басейн Дніпра.
У підніжжя цієї «гори» залягають світло-сірі неоднорідні біотитові граніти, вік яких вчені визначають у 2 млрд. років. Саме вони привабили на Бeльмак-Могилу гірничодобувальників. Із 50-х рр. тут відкритим способом добувають граніт. За більш ніж півстоліття із надр Бeльманки було вивезено більше 20 млн. тонн породи. Із вершини Бeльманки відкривається панорама Приазовського степу та величезного кар’єру, що досягає в довжину 1,3 та в ширину 500 м.
Історики вважають, що Бeльмак-Могила в давнину могла відігравати роль одного із важливих культових центрів Приазов’я. У так званому «довгому кургані», що знаходиться у підніжжя Бeльмак-Могили, археологи дослідили унікальне святилище епохи пізньої бронзи (XV – XII ст. до н.е.). поряд було знайдено кіммерійське поховання жерця кінця VIII – VII ст. до н.е. Всього в районі Бeльмак-Могили знаходиться близько 30 курганів різної величини.
Запорізька область, поблизу с. Трудове
47.320278 | 36.595833
Volodymyr
Галина