Ви мусите дозволити Javascript у вашому браузері для оптимальної роботи сайта і відображення розділів повністю.

Одеса запрошує відвідати підземний музей «Катакомби Кантакузена»

03.04.2021
14660

Чому людину так збуджує перспектива піднятися вгору, або спуститися на недосяжні глибини? Мабуть, тому що висота чи глибина змінюють свідомість людини та переносять її у інший вимір під впливом потужних відчуттів власної причетності до цього світу. Емоції не полишають Вас під час знаходження там, уява прокидається та малює неймовірний світ, у якому Ви нібито живете, з фантастичними деталями і подробицями. Хочеться повторювати цей досвід безліч разів.

Саме цим, мабуть, пояснюється успіх нового одеського підземного музею «Катакомби Кантакузена», і сьогодні мова піде про це магічне місце, що стало сенсом життя для людини на ім’я Максим Баранецький (голова фонду вивчення і збереження спадщини Одеси "Пам'ять"). Любов та відданість своїй справі Максима та команди дослідників фонду дали визначний результат: всього за 4 місяці своєї роботи музей був включений до авторитетного ресурсу Tripadvisor.

Протяжність музею невелика - близько 100 метрів, глибина - 9 метрів. Але підземелля дуже добре збереглося – на відміну від інших одеських катакомб. Вхід схожий на вхід до шахти – похилий спуск в глибину. Експозиція «Історія будівництва ранньої Одеси» постійно поповнюється новими знахідками.

Максим згадує: «Сміття тут було по пояс. В одному з приміщень нанос грунту з різним сміттям склав близько метра. Розчищаючи галереї, ми знайшли безліч цікавих артефактів: від французьких капсульних куль XIX століття, до деталей камінів з особняків одеських вельмож. Знахідки не тільки звідси, велика частина принесена нами з інших катакомб Одеси. Найчастіше зустрічається скло і кераміка: ці матеріали витримують дуже тривалий період часу без істотних змін. Можна побачити, хто і коли зробив той чи інший виріб, тому що в ті часи на кожен виріб ставили клеймо майстра або заводу. Наприклад, раніше кожен аптекар виготовляв ліки сам за своїми рецептами, аптекарі замовляли скляну продукцію з назвою саме своєї аптеки.

У підземеллі можна знайти все - від ґудзиків до ліжок. Монети, предмети озброєння, залишки одягу. Про знахідки можна багато розповідати. Дуже тішить, що одесити тягнуться до витоків і хочуть дізнаватися більше нового про своє місто».

Під час розкопування каменоломні  було виявлено 6 «культурних шарів», тому у новому музеї відкриті для відвідування 6 залів відповідно:

Зала 1 - шахтарна справа в Одесі: як добували пиляний камінь;

Зала 2 - історія катакомби Кантакузена: початок відліку – 1812 рік, історія життя князя Кантакузена, нащадка давнього візантійського роду, вихованця Рішельєвського ліцею.

Кантакузен вступив на службу зовсім юним та зробив гідну кар’єру кадрового військового. Брав участь в штурмі Ізмаїла, був учасником грецького опору. Кантакузен був одним з перших забудовників цих місць, одеським землевласником. В архівних документах знайдено його прохання на ім'я будівельного комітету про дозвіл проведення забудови цих місць. Зараз Карантинна балка - це історична місцевість в Одесі, а у той час місто тільки-но підступало до Карантинної балки, тут ще були пустирі і дачі.

Зала 3 - цегляне виробництво в Одесі і околицях;

Зала 4 - пічна справа, каміни, кахлі, майоліка;

Зала 5 - історія садиби Воронцових в експонатах - будівельних фрагментах, витягнутих при реставрації комплексу (підземний хід Воронцовського палацу також включений в 2016 році до реєстру пам'яток національного значення);

Зала 6 - загальна експозиція зі знахідок, зроблених в одеських катакомбах (протяжність одеських катакомб складає близько 2500 кілометрів).

Всі експонати залів - унікальні артефакти, віком від 200 до 100 років, знайдені і збережені дослідниками Фонду «Пам'ять».

Перспективи розвитку музею надихають: на шляху проект «Заповідник «Підземна Одеса»». Він буде включати в себе різні об'єкти, що представляють атмосферу старої підземної Одеси. Це не тільки катакомби, але і міни, печери, дренажні системи, колодязі, цистерни і все інше. Таким чином, людина, пройшовши всі ці об'єкти, матиме повне уявлення про підземні споруди міста.

Згодом тут планується Одеський зал, як і на Молдаванці, де можна буде трохи перепочити і зануритися в минулу епоху.

Музей запрошує відчути магію підземного світу найколоритнішого міста України – враження будуть незабутніми, обіцяємо.

Відгуки 0

Немає відгуків

Підпишіться на розсилку новин та пропозицій від discover.ua і наших партнерів

Натискаючи кнопку, ви погоджуєтесь із Правилами та умовами.