Львів – це місто мрій і фантазій. Місто глибокої історії і давніх традицій. Місто нерозгаданих загадок , таємниць та сюрпризів.
Хтось любить Львів за смачну каву і креативні ресторанчики. Хтось за романтичні пригоди, комусь до вподоби Книжковий ярмарок.
А для гурманів, які насолоджуються образотворчим мистецтвом – картинами, графікою, фресковим живописом, Львів має особливі родзинки.
Про них варто розповісти окремо, тому що деякі свої дива Львів відкриває не всім і не одразу.
Отже, знайомимося - Національний музей у Львові імені Шептицького. Він знаходиться в самому центрі міста - на площі Свободи, 20. Це центральне приміщення, головний офіс і найбільший виставковий центр. Тут на кількох поверхах розміщенні стаціонарні виставкові зали і унікальна збірка іконопису 14-18 ст.ст. Окрім того саме в цьому головному корпусі найчастіше відбуваються персональні виставки художників і тематичні виставки. І завжди можна потрапити на якусь унікальну подію, якщо слідкувати за програмою і графіком галерей.
Історія музею дуже цікава, непроста, а часом навіть драматична. Ініціатором відкриття художнього музею ще на початку ХІХ століття був Андрій Шептицький – греко-католицький Митрополит Галицький.
Здавалося – для чого священику музеї та картини? А відповідь проста. Андрей Шептицький був генієм свого часу. Він знав, що культура формує людину,її свідомість і почуття. В храмі людина очищає душу, а мистецтво наповнює душу людини добром і благородством. Владика Андрей був щедрим меценатом. Для Львова він купив приміщення за 34 тисячі доларів в 1905 році – і передав його під розташування художнього музею, а разом з тим власну приватну колекцію мистецьких творів. Це приміщення і зараз вважається одним із філіалом Національного музею у Львові. Ця архітектурна перлина розташована на вулиці Драгоманова, 42. Щоправда, вона потребує реставрації, і помилуватися можна тільки екстер’єром. Але поруч існує трьохповерхова галерея, яка дозволить насолодитися картинами українських художників ХІХ і ХХ століття. В радянські часи був період, коли десятки унікальних творів мистецтва були знищені як антирадянські твори – і це була справжня трагедія. Але сам музей уцілів – і в останні часи набирає потужної сили для промоції сучасного і давнього малярства.
Якщо ви збираєтеся до Львова на декілька днів, заплануйте в своєму графіку відвідини Львівського Музею – або на площі Свободи, 20, або на Драгоманова, 42. Це знайомство з високим мистецтвом принесе вам насолоду. Але це ще не всі родзинки, які приготував для гостей Львова Музей імені Андрея Шептицького.
Доброчинність Владики полягала ще й у тому, що він особисто підтримував і спонсорував багатьох малярів свого часу. Допомагав їм фінансово, купував їхні твори – а він добре розумівся на мистецтві.
Тому цілком справедливо, що й нині Національний Музей у Львові продовжує традиції свого великого фундатора. Як саме?
Декілька меморіальних філіалів – це самостійні унікальні музеї. Але на їхнє відвідування вам знадобиться ще трохи часу. Знайдіть цей вільний час – і ви не будете ошуканими, тим більше, що майже усі вони – в центрі міста.
Він був одружений з дочкою Михайла Драгоманова, кузиною Лесі Українки. Дивовижна історія про те, як молодий львівський художник спочатку побачив фотографію двоюрідних сестер – Лесі і Аріадни у свого львівського знайомого, а потім, приїхавши до Києва, познайомився із ними і намалював їхні портрети. А з Аріадною доля поєднала Івана Труша назавжди – і він привіз її до Львова.
Минулого року «Гра долі» зняла про цю історію фільм -
Цей був художник родом з Поділля. Навчався у Кракові – і там проявив свій талант. А Владика Андрей Шептицький, який був покровителем і меценатом для багатьох українських митців, запросив його разом з дружиною-полькою Анною Пальмовською до Львова. Анна була не тільки дружиною Олекси і матір’ю двох його синів, але й Музою. А з Андреєм Шептицьким Олекса Новаківський разом вони заснували Художню школу. Олекса навчав там майбутніх художників малярському ремеслу, а Владика Андрей читав лекції з історії мистецтва. Майстерня знаходилася поруч з Собором Святого Юра, де служив Владика. А зараз в майстерні – Музей Олекси Новаківського. І про нього буде наш наступний фільм в «Грі долі». Слідкуйте за новинами на youtube.com/c/ГРАДОЛІ.
Також знаходиться зовсім недалеко від Майстерні Олекси Новаківського. Це була художниця – графік. Одна з перших жінок в Галичині та Україні, а напевно і в Європі, яка оволоділа цією технікою. Все життя віддала мистецтву. Не мала сім’ї, чоловіка, дітей. Тільки Мистецтво ! І про неї ми зніматимемо фільм наступного року.
Ще один філіал Національного музею у Львові. Зовсім поруч з Музеєм Олекси Новаківського – фактично за рогом. Затишна Львівська квартира на першому поверсі. В будинку і досі живуть пересічні львів’яни. Але їхній сусіда і його малярська спадщина вже належать історії.
Коли ознайомишся з шедеврами малярського мистецтва, які належать світовій спадщині, починаєш розуміти задум Андрея Шептицького. Тільки культура і наука формують справжнього патріота своєї землі. Владика був не просто священиком – він був філософом і духовним лідером нації. Він формував цю націю своїми вчинками. І сьогодні, через сто років ми бачимо плоди його діянь.
Львів зберігає унікальну спадщину і допомагає нам збагнути, для чого потрібна культура і мистецтво. Для чого - книжки, театри і музика.
Тому що Львів – це місто Митців і Мистецтва.
Автор - Галина Криворчук