2021 року ООН Туризм започаткував ініціативу «Кращі туристичні села». За цей час до списку потрапило майже 200 сіл світу. Цього року серед них можуть бути і українські. Так-так, ДАРТ подали 5 кандидатів від України, а команда Discover Ukraine вирішила розповiсти, чим же ці села особливі.
Високогірне селище біля підніжжя Говерли, найвищої вершини в Україні, відоме своїм віадуком і тим, що звідси починаються «карпатські канікули» тисяч мандрівників, що прибувають сюди потягом «Київ - Ворохта». Але ви знали, що насправді тут не один віадук, а аж 4 із яких 2 діючих. Усі віадуки Ворохти були збудовані ще за часів Австро-Угорщини, тобто понад століття тому і є одними з найдовших в Європі (130 - 200 м).
Але ж не тільки дивитися та фотографуватися на фоні залізничних мостів (Хоча вони з Карпатами на фоні дійсно утворюють неймовірно інстаграмну картинку, від якої складно відірватися)? Що ще робити у Ворохті?
Зірковою локацією Зеленого гаю і місцем, яке зробило село знаменитим, стала одноіменна еко-ферма. Євгенія та Анатолій заснували її ще в 2019 році, але з початком повномасштабної війни настав новий етап для «Зеленого гаю». Тепер це не просто господарство і туристична атракція, а реабілітаційний центр, який приймає переселенців з тваринами, допомагає тваринам, які потребують евакуації, лікування та реабілітації та проводять сеанси анімалотерапії.
Зараз відвідати ферму можна за попереднім записом. Рекомендуємо виділяти на це цілий день, адже там точно знайдеться,чим зайнятися з користю і насолодою. Наприклад:
Щомісяця команда еко-ферми презентує актуальну афішу подій, тож слідкуйте за анонсами в соцмережах.
Гірське селище Кваси на березі Чорної Тиси, ще в 19 столітті стало відомим в Європі завдяки мінеральним джерелам з водою з унікальним складом. Сьогодні Кваси зберігають славу одного з топових українських бальнеологічних курортів, зокрема, завдяки легендарному санаторію «Гірська Тиса».
А ще Кваси називають крафтовою столицею Карпат. Протягом століть тут зберігають традицію виготовлення автентичних вовняних ліжників. Ви теж можете спробувати, адже місцеві ткалі постійно проводять майстер-класи і навіть тематичний фестиваль організували.
Що ще включити у свій to do list* у Квасах?
Перша письмова згадка про волинське селище Олика датується аж 1149-м роком, а на 3000 мешканців тут аж 10 об’єктів історичної спадщини, серед яких 5 пам’яток архітектури національного значення. Найвизначніша з них – середньовічний замок князів Радзивіллів, які володіли селом майже 400 років. Унікальність споруди в тому, що це перший в Україні прямокутний замок бастіонного типу, що неодноразово перебудовувався та змінював свої функції: від оборонної фортеці до князівської резиденції. Також в Олиці збереглися:
Не дивно, що з таким спадком Олика входить до Списку історичних населених місць України.
У першу чергу, село відоме завдяки тисячолітній наскельній фортеці Тустань, яка в Середньовіччі охороняла торгові шляхи із Західної Європи до Галичини. Зараз на території скель діє заповідник, який розповідає про історію фортеці та природну унікальність місцевих ландшафтів. А за допомогою мобільного додатку у режимі доповненої реальності можна побачити, як виглядала Тустань тисячу років тому! Це одна з перших українських пам’яток, яка зробила таке можливим.
Крім того, Урич славиться бойківською автентикою, яка збереглася в місцевих обрядах та архітектурі. У селі залишилося кілька десятків традиційних бойківських хат і дерев’яних криниць початку 20 століття. У одному з таких будинків відкрили Центр локальної історії «Хата у Глубокім», де проходять етнографічні виставки в сучасному мультимедійному форматі, та відбуваються майстер-класи народних ремесел.
І як не пишатися цими селами і не розказувати про них на весь світ? А скільки ще маємо таких по всій Україні! Розповідаємо про ще кілька зірок із вітчизняного списку «Неймовірні села України».
*від англ. “список справ”
Автор фото: Gura Oleh