Ви мусите дозволити Javascript у вашому браузері для оптимальної роботи сайта і відображення розділів повністю.

Харків у персоналіях: шукаємо будівлі, де жили знамениті харків'яни

05.07.2021
16980

Перша столиця здавна славилася видатними й талановитими людьми. До міста, яке ще 200 років тому було відомим як науковий і освітній центр, приїжджали лауреати Нобелівських премій, академіки, архітектори й поети. Прогулюючись центром Харкова, неважко відшукати будинки, де жили наші знамениті співвітчизники.

1. Харківський будинок вчених

Вулиця Жон Мироносиць, 10

Ця вулиця в центрі міста цікава тим, що багато будинків тут побудовані за проектами архітектора О. М. Бекетова – знаменитого академіка архітектури і художника-пейзажиста. Його ім'ям у місті названі вулиці, станція метро і університет, в якому він займався викладацькою діяльністю. Сім'я Бекетових проживала в будинку №10 по вулиці Жон Мироносиць. Будівля була спроектована самим архітектором і його дружиною, Ганною Олексіївною.

2. Будинок міського голови

Вулиця Римарська, 4

На одній з центральних вулиць міста свого часу жили революціонер Ф. Е. Дзержинський, поет Микола Хвильовий та інші відомі люди, але по-справжньому значущою особистістю для Харкова був мешканець будинку №4 по цій вулиці – Є. Є. Урюпін, купець, який став у 1799 році міським головою. До речі, непримітна одноповерхова будівля вважається найстарішим житловим будинком міста. Відомо, що його побудували наприкінці ХVIII століття.

3. Будинок Людмили Гурченко

Провулок Гурченко, 7

Людмилу Марківну можна без усіляких сумнівів назвати найзнаменитішою харків'янкою радянської епохи. Її в місті пам'ятають і люблять: на стіні гімназії №6 можна побачити меморіальну дошку на честь актриси, а зовсім скоро в пам'ять про неї відкриють цілий сквер і навіть пам'ятник. А от у 2016 році будинок, де жила Людмила Гурченко, прикрасили величезним муралом з її портретом, тому знайти його буде не складно.

4. Будинок, в якому жив Дмитро Іванович Багалій

Вулиця Багалія, 9

Після декомунізаціі багато вулиць Харкова були перейменовані на честь людей, які дійсно любили своє місто і зробили внесок у його розвиток. Вулиця, де жив Багалій, – не виняток. Дмитро Іванович був ректором Харківського університету, міським головою, одним з перших почесних академіків Української академії наук. Вчений був першим власником будинку №9 вже згаданої вулиці.

5. Будинок Іллі Мечникова

Вулиця Різдвяна, 1

Харківський університет закінчили три всесвітньо відомі лауреати Нобелівської премії: біолог Ілля Мечников, економіст Семен Кузнець, фізик Лев Ландау. До наших днів зберігся лише будинок, в якому жив геніальний біолог, першовідкривач фагоцитозу і внутрішньоклітинного травлення Мечников. На будинку, де жив учений з 1856 по 1864 рік, встановлено пам'ятну табличку.

6. Будинок Миколи Павловича Барабашова

Вулиця Пушкінська, 67/69

Ім'я радянського астронома і академіка знає кожен, адже в честь нього названо станцію метро і найбільший ринок. Але з діяльністю і науковими працями знаменитого харків'янина знайомі не всі. «Сталінський будинок» на перетині вулиць Пушкінської та Ярослава Мудрого займає майже цілий квартал. В одній з його численних кімнат колись жив і працював Барабашов. А от рідна домівка академіка, в якій він колись навіть побудував обсерваторію, не збереглася.

7. Будинок Бориса Чичибабіна

Вул. Чичибабіна, 8

Харківського поета радянська влада намагалася знищити фізично і стерти будь-які згадки про нього. Його вірші забороняли, у червні 1946 року він був заарештований і засуджений за антирадянську агітацію. Звичайно ж, його творчість офіційно не видавалася, але була дуже популярною в народі. Зі спогадів сучасників, квартира поета була таким собі осередком його однодумців.

Автор: Євгенія Кузенкова

Відгуки 0

Немає відгуків

Підпишіться на розсилку новин та пропозицій від discover.ua і наших партнерів

Натискаючи кнопку, ви погоджуєтесь із Правилами та умовами.